„Преко хиљаду професора и предавача са 90 турских и иностраних универзитета потписали су декларацију у којој се наводи да они не желе да буду део тог злочина. Не можемо да не подржимо њихове позиве турским властима да се прекине са истребљењем локалног становништва и свесном политиком исељавања Курда“, рекла је она.
Такође, истакла је Захарова, неопходно је да се прекине полицијски час, пронађу и казне кривци за нарушавање права и слободе цивила и обезбеди приступ међународним посматрачима.
Портпаролка Министарства иностраних послова, говорећи о ситуацији о Сирији, рекла је да су све чешћи случајеви уласка турске војске на територију Сирије, који за то време копају ровове, подижу зидове и граде утврђења.
Према њеним речима, управо та утврђења, која се налазе дуж турско–сиријске границе, терористи користе за сопствену одбрану.
Хуманитарна подршка се наставља
Захарова је током брифинга изјавила да ће Русија наставити да испоручује хуманитарну помоћ Сирији.
„Могу вам рећи да ће пракса испоруке хуманитарне помоћи бити настављена и у будућности“, истакла је она.
Она је подсетила да је Министарство одбране Русије од 15. септембра до данас испоручило 50 тона хуманитарне помоћи страдалим цивилима у сиријској провинцији Дејр ел Зору.
Сарадња Русије и Ирана
Москва и Техеран сагласни су да треба проширити сарадњу и проширити списак производа међународне трговине, рекла је Захарова.
„У наредном периоду ћемо продубити сарадњу у читавом низу области. Између осталог, проширићемо списак пољопривредних и прехрамбених производа који ће бити предмет међународне трговине“, додала је портпаролка.
Истовремено, Москва сматра да целокупан процес нуклеарног ослабљења Ирана неће бити политизован, те да ће све стране учинити све што је у њиховој моћи како би тај процес што пре био завршен.
То ће, додала је, отворити пут Ирану и ка чланству у Шангајску организацију за сарадњу.
Случај Литвињенко
Москва ће у наредном периоду британским дипломатама доставити своје мишљење о резултатима истраге о смрти руског обавештајца Александра Литвињенка, рекла је Захарова током брифинга у Москви.
Она је навела да је циљ истраге да се баци сенка на Русију и њено руководство.
„Све је то логичан резултат квазисудског процеса који је у најмању руку контрадикторан и, могу рећи, злочиначки. Циљ је само један — да се баци сенка на Русију и њено руководство“, истакла је Захарова.
Она је нагласила да Москва сумња у објективност и непристрасност одлуке суда по питању Литвињенка, додавши да је у више наврата предлагано да се на објективан начин истраже сви случајеви смрти којих у Великој Британији, поред случаја Литвињенкове смрти, има веома много.
„Све што се тиче случаја Литвињенко радило се под велом тајне и подсећало је на позориште сенки“, додала је Захарова.
Маштање о Криму не може да шкоди
Захарова је прокоментарисала и недавне изјаве кијевских власти да ће настојати да поврати Крим у састав Украјине, рекавши да „маштање никоме не може да шкоди“.