Саудијска Арабија је деценијама снабдевала САД новцем и чувала њихове тајне када је Вашингтон улазио у далеке конфликте. Понекад су државе заједно радиле, понекад су Саудијци „једноставно исписивали чекове за тајне операције Американаца“.
Што се тиче рата у Сирији, ЦИА и Саудијска Арабија су се још 2013. године договориле о заједничком извођењу тајне операције „Сикомор“ за обуку сиријских побуњеника. Према договору, Саудијци су испоручивали наоружање и давали новац, док су припадници ЦИА учили побуњенике да рукују аутоматима „калашњиков“ и противтенковским ракетама, пише „Њујорк тајмс“, позивајући се на бивше и садашње представнике администрације председника САД.
Сада је у односима Вашингтона и Ријада дошло до измена, јер су САД постале мање зависне од увоза нафте и почеле да се приближавају Ирану. Ипак, савез као и пре остаје на снази, „на површини га одржавају саудијски новац и заједнички интереси. Одржавање заједничке операције је један од фактора зашто САД не желе отворено да критикују Саудијску Арабију због кршења људских права, односа према женама и подршке радикалном исламском покрету — вахабизму“, пише у чланку.
„Саудијци не крију да пружају помоћ Американцима у наоружању побуњеничких група у Сирији, али степен њихове сарадње са ЦИА у тајној операцији и финансијској подршци (америчких специјалних служби) није била позната“, пише лист, позивајући се на неке садашње и бивше америчке чиновнике, као и на поједине представнике земаља Персијског залива.
Амерички чиновници нису саопштили обим средстава које издваја Саудијска Арабија за обуку побуњеника, који се боре против власти председника Башара ел Асада, али изјављују да сада помоћ Саудијаца износи „неколико милијарди долара“, пише у чланку.
Принц Бандар бин Султан, који је од 2012. до 2014. године био генерални директор обавештајне службе Саудијске Арабије, наложио је саудијским агентима да „у источној Европи купе хиљаде аутомата ’калашњиков‘ и милионе борбених комплета за сиријске побуњенике“. ЦИА је Саудијцима помогла, између осталог, да склопе велики уговор са Хрватском 2012. године. Саме САД су у то време биле највећим делом „ван игре“, испоручујући према налогу Беле куће несмртоносно оружје побуњеницима. Ипак, касније је председник Барак Обама дао одобрење ЦИА да директно наоружава и обучава устанике, пише лист.
Заједнички програм ЦИА и Саудијаца о наоружању и обуци побуњеника нема ништа заједничко са програмом о чијем прекиду је Пентагон раније обавестио јавност. Завршени програм Министарства одбране САД био је усмерен на обуку побуњеника за борбу против ДАЕШ–а. Програм ЦИА је оријентисан за борбу против сиријских владиних снага, наводи „Њујорк тајмс“.