Шеф полиције индијске државе Утар Прадеш Викрам Синг за Спутњик каже да се ниједан човек не може прикрасти премијеру, али децу 12-15 година старости скоро је немогуће приметити у гужви. „Осим тога, Моди не обраћа превише пажње на мере безбедности, он воли да поразговара са децом и на ову карту би могли да играју терористи“, објашњава Синг.
Индија и земље у окружењу су идеалан „инкубатор“ за младе бомбаше. Због високог наталитета, као и високог нивоа сиромаштва, у овим земљама живи велики број незбринуте деце, док у нижим слојевима становништва још увек постоји пракса да се непожељна деца продају у ропство. Притом, терористи објашњавају „новајлијама“ да су дечаци који су постали бомбаши прави узор за понашање. Кампови за обуку деце се, највероватније, налазе ван граница Индије, односно у Авганистану или Пакистану.
Пакистански публициста Муџахид Мирза у изјави за Спутњик подсећа да је пре неколико месеци ДАЕШ приказао дечка који је наводно извршио смртну казну над бившим припадником ове организације. У рату који води ДАЕШ деца се жртвују зарад „виших циљева“, сматра Мирза.
ДАЕШ покушава да повећа свој утицај на територији ових земаља, зато би за ову организацију атентат на Модија био још један начин да добије „политичке поене“ и пажњу нових младих присталица. Тим пре што су терористи више пута изјављивали да Индија, као земља са великом муслиманском заједницом, треба да постане муслиманска земља и њој не смеју да управљају они који не исповедају ислам.
Али, како сматра пакистанска заштитница људских права Захида Хина, индијске службе безбедности делују „чврсто и проактивно“ тако да терористи неће успети да остваре свој план.