„САД ће учинити све што је неопходно да заштите нашу земљу, пријатеље и савезнике у свету“, рекао је Кери на заједничкој конференцији за новинаре са кинеским министром спољних послова Вангом Јиом.
АП је навела да је састанак званичника двеју земаља трајао више од четири сата.
На почетку разговора, Кери је рекао да севернокорејски нуклеарних програм представља „велики изазов за глобалну безбедност“ и позвао Пекинг да појача притисак на Пјонгјанг.
Кери је, такође, позвао Пекинг и да утиче на смањене тензија у Јужном кинеском мору.
Поздравивши сарадњу Кине и САД у више области, укључујући споразуме о иранском нуклеарном програму и климатским променама, Кери је казао да се још ради на постизању консензуса о Северној Кореји и Јужном кинеском мору, пренеле су агенције.
Ванг је истакао да Кина има право да штити свој територијални суверенитет у спорним водама Јужног кинеског мора и да Пекинг и Вашингтон треба да се према том питању односе на конструктиван начин, навео је Ројтерс.
Кина је последња станица Керијеве турнеје по три азијске земље, која је обухватила Лаос и Камбоџу.
Амерички државни секретар посетио је Азију двадесетак дана пошто је Северна Кореја објавила да је успешно тестирала хидрогенску бомбу — што је потез који је изазвао снажну осуду Јужне Кореје и светских сила.
Заменик државног секретар, Тони Блинкен, допутовао је у Азију пре Керија, и размотрио севернокорејске потезе са јапанским и јужнокорејским колегама, наводећи да су потпуно јединствени.
У том контексту кључну улогу има Кина, главни трговински партнер Северне Кореје, али и земља која се критикује што не користи више свој утицај на Пјонгјанг, пренео је Глас Америке.
„Ситуација на Корејском полуострву је у овом тренутку веома осетљива. Надамо се да ће релевантне земље поступати у складу са очувањем регионалног мира и стабилности“, навео је Хонг Леи, портпарол кинеског Министарства спољних послова.