Он тврди да ће Вашингтон морати да се припреми за нову реалност у којој САД не само да намећу нове санкције, већ се од њих и бране, пренео је Ројтерс.
Осим тога, недавне претње Пекинга о увођењу ограничавајућих мера америчким компанијама из наменске индустрије, које продају оружје Тајвану, не би требало да изненаде америчко руководство, будући да сам Вашингтон такве санкције примењује према другим државама годинама.
О потенцијалном увођењу санкција америчким компанијама још крајем прошле године говорио је заменик министра иностраних послова Кине Чен Цегуан. „У циљу заштите сопствених националних интереса, Кина је решила да предузме неопходне мере и уведе санкције против компанија које испоручују оружје Тајвану“, рекао је он тада.
Према речима Харела, политика Пекинга је заправо идентична мерама које је предузео Вашингтон према Ираку још пре пет година када је компанијама за производњу наоружања дат ултиматум — престанак испоруке оружја Ираку или престанак сарадње са САД. Већина компанија се тада одлучила за сарадњу са САД.
Бивши чиновник Стејт департмента, специјалиста управо за питања санкција, каже да ће сада америчке компаније бити бачене у сличну ватру, те ће морати да бирају између Кине и Тајвана. Поређења ради, економија Кине је 20 пута већа од тајванске.
Поред тога, Кина је једно од најважнијих тржишта за америчке гиганте „Епл“ и „Мастеркард“, с обзиром на то да се више од 10 одсто укупног пословања обавља у тој земљи.