Он је саставио списак наоружања које представља претњу за САД. На првом месту су морске мине. Кина има највећи арсенал ове муниције за потапање бродова, према неким проценама, између 80.000 и 100.000.
Кина нема могућност да све морске мине размести истовремено, због чега се оне користе пре свега дуж спорних морских граница.
Ипак, чак и ограничени број мина може да доведе до огромних губитака противника, наводи Казијанис у америчком часопису „Нешенел интерест“, у којем је раније био главни уредник.
Кина располаже и великим бројем најразноврснијих ракета. Главну претњу, међутим, представља бројност кинеских ракета. Оне могу да учине беспомоћним чак и најбоље америчке системе противракетне одбране, сматра војни стручњак.
Све што би Кина морала да уради у случају сукоба било би да организује масовни напад ракетама, што би америчке бродове довело у крајње тешку ситуацију јер би било немогуће пресрести их све, пише Казијанис.
У последње време, пажњу војних експерата и медија привлачи могућа производња противсателитског оружја у Кини, које би могло да буде примењено против америчких уређаја и у стању је да их уништи непосредно у орбити.
Велико питање гласи: да ли би америчка војска успела да изведе ефикасан противнапад без савремених система, као што је ГПС, наводи стручњак.
Уосталом, како наводи Гери Казијанис, без обзира на озбиљну напетост у односима Вашингтона и Пекинга, ризик од правог сукоба је изузетно мали.