Напади на домаћинства породица Пантић и Живковић, али и хапшење наоружаних екстремиста у близини Манастира Дечани и проналазак веће количине експлозива у месту Глоговац подстакли су студeнте да покрену нову акцију на друштвеним мрежама „И ја сам Клина“, рекао је Невен Ђенадија за Спутњик.
„Акцију смо покренули због напада албанских екстремиста на српске повратнике у Клини, али и због догађаја у близини Манастира Дечани и у Глоговцу. То је наша обавеза према српском народу на Косову и Метохији. Ми смо схватили на време да је најлакше рећи да нас ништа са Космета не интересује, али ми нећемо лакши пут, хоћемо колико је то у нашој моћи да помогнемо повратницима у Клини и да подстакнемо људе да размишљају о свему што се дешава у јужној српској покрајини“, каже Ђенадија.
Он истиче да студенти том акцијом желе да подигнут свест људи, да предухитре нове нападе и да осуде све старе нападе, као и да покажу солидарност према онима који и даље живе у Клини и који се тамо враћају.
„На тај начин апелујемо на све оне којих се ово тиче и којих треба да се тиче, како би наш народ био заштићен. Апелујемо и позивамо Албанце и њихове званичнике да ти нечасни напади на обичан народ и на повратнике буду заустављени, а ми ћемо дати све од себе да вести и информације о тим нападима дођу до што већег броја људи овде и у иностранству, јер насиље не сме да се крије“, наглашава Ђенадија.
На питање да ли верује да ће такве акције заиста утицати на то да се напади више не понове, а да починиоци претходних напада буду ухапшени, Ђенадија каже да је акција студената први и почетни корак који треба да буде урађен „како бисмо могли да се надамо да неко то лудило може да заустави“.
„Подизањем свести, писањем текстова и превођењем наших чланака на стране језике ми успевамо мало-помало да представимо истину о ономе кроз шта пролази наш народ на Косову и Метохији у 21. веку. Неки ће да кажу да све то не помаже повратницима у Клини, али ја кажем да је најлакше да седимо и игноришемо све што долази са Космета и правимо се да нас се не тиче. Да су неки пре 20 година радили то што ми радимо данас, сада би имали светске медије и званичнике који би реаговали на сваки испаљени метак према Србима са Космета. Нажалост, то није било тако и то је радила друга страна, понекад чак и фабрикујући дешавања. Ми то не радимо и нема потребе за тим, ми само ширимо оно што се заиста догодило, ширимо истину и преносимо то на друге“, закључује Ђенадија.