Поред тога, подиже се низ објеката на архипелазима Земља Франца Јозефа, Нова земља, Северна земља и Новосибирска острва.
Војници посебне арктичке моторизоване бригаде Северне флоте почели су да се обучавају да управљају необичним превозним средствима — санкама у које су упрегнути јелени и пси. Уче, такође, како да преживе у арктичким условима, због чега су извесно време провели са житељима Крајњег севера.
„Војници треба да умеју да преживе на Арктику у свим временским условима, да раде у најнепредвидивијим ситуацијама. Због тога је потребно да умеју да користе превозно средство које имају на располагању и да дођу до хране. Армија је тамо распоређена озбиљно и на дуги рок, тако да је све ово веома важно“, испричао је за радио Спутњик политиколог, директор Института за савремени државни развој Дмитриј Солоников.
Према његовом мишљењу, Русија има доста потенцијалних противника у региону, иако није реч о војним акцијама.
„Директан сукоб на Арктику сада се, наравно, не планира, али игра се ’игра показивања мишића’. Питање је ко ће и на који начин утврдити ове или оне поларне територије. Заинтересованих овде има прилично много: то су и САД, и Канада, и Данска, и Шведска. Ниједна од ових земаља не одустаје од доминације у арктичком региону, не само економске него и војне. Због тога Русија нипошто не треба да заостаје за другим земљама које су већ присутне на Арктику. А пошто је наша територија тамо највећа, и наше присуство треба да буде максимално“, сматра Дмитриј Солоников.