Он је рекао да санкције нису начин за решавање политичких проблема.
„У интересу је да будемо члан ЕУ, али и да водимо рачуна о нашим интересима. Не можете у исто време да тражите од неких земаља да нас подржавају у борби у Унеско, а да се придружујемо санкцијама Русији“, рекао је Дачић, пошто се током расправе о предложеном закону покренуло питање зашто тај закон не предвиђа спровођење међународних мера ограничавања на основу аката донетих од стране ЕУ.
Дачић је појаснио да је законодавац био става да не могу да се спроводе обавезе које произилазе из чланства у организацијама у којима нисмо члан.
„Не желимо да избегнемо ЕУ, већ је реч о томе да морате да примењујете обавезе оних организације где сте чланови. Када је реч о ЕУ, ми нисмо члан и сами се опредељујемо шта ћемо, а шта нећемо да примењујемо. У УН уопште није битно да ли сте гласали за или против, одлуку морате да примењујете“, објаснио је шеф српске дипломатије.
Србија има обавезу да до пријема у чланство ЕУ усклади своју спољну, безбедносну и одбрамбену политику са политиком ЕУ, навео је Дачић и напоменуо да не значи да се закон доноси имајући у виду неке конкретне теме.
Посланици СДС-а су током скупштинске расправе упитали зашто се законом не прописује и поступак спровођења међународних мера ограничавања на основу правних аката донетих од стране ЕУ.
„Молим вас да ми не одговарате да сам за то да Србија уведе санкције Русији, јер нисам. Наша странка се јасно определила против увођења санкција Русији“, рекао је заменик шефа посланика те странке Александар Сенић.