„Неопходно је прецизирати на кога се прекид ватре неће односити. Уколико то буду терористичке организације, онда ће став Русије остати непромењен и наставиће да пружа авијациону подршку сиријској војсци у борби против тероризма“, рекао је он.
Гатилов је истакао и да није постигнута сагласност о учешћу представника Дејш ел ислама и Ахрар ел шама у преговорима, будући да их Русија сврстава међу терористичке организације.
Са друге стране, без учешћа Курда, нагласио је, веома тешко је могуће рачунати на проналазак решења за сиријски конфликт.
„Учешће Курда блокирају Турци, иако то питање подржава специјални изасланик УН за Сирију Стафан де Мистура и Вашингтон. Турска је категорички против учешћа Курда у преговорима иако они контролишу преко 15 одсто територије Сирије и представљају важан део целокупне опозиције“, рекао је Гатилов.
Де Мистура ће, додао је, наставити да ради на томе да позове Курде на преговоре.
„Све у свему, не постоји драстичан напредак у формирању списка терориста у Сирији. Још увек постоје несугласице око тога како треба гледати на поједине војне групе које дејствују у Сирији. Списак не треба да буде политички мотивисан, већ да буде састављен према реалној слици догађања у Сирији“, казао је Гатилов.
Говорећи о предстојећем састанку међународне групе за Сирију, заказаног за 11. фебруар у Минхену, Гатилов је рекао да ће послужити као додатни импулс за будућност сиријских преговора у Женеви.
„Русија је спремна да са САД координише кораке како би се увео прекид ватре у Сирији. На тај начин ћемо повећати ефикасност борбе против тероризма. Међутим, та жеља мора да буде обострана“, закључио је он.