„Јуче је у Кијев стигла делегација немачког парламента. Главна тема преговора је имплементација договора из Минска. Ја сам члан ове делегације, али украјинска страна је спречила мој долазак у ову земљу. Украјински званичници су понудили две опције: или да ме депортују из земље одмах након слетања или да ме ухапсе након што крочим на тло земље. Оптужен сам због тога што сам организовао хуманитарну акцију за становнике Источне Украјине (Донбаса), па сам у оквиру ове кампање прешао руско-украјинску границу са територије Руске Федерације. Зато сам се нашао на црној листи украјинске Службе безбедности“, каже Хунко.
Он је истакао да су се његовом доласку успротивили и чланови делегације из редова владајуће Хришћанско-демократске странке који су прихватили аргументацију Кијева. Немачки политичар је на крају одустао од посете.
„На тај начин делегација је отпутовала без представника опозиције, јер сви остали посланички клубови у Бундестагу о украјинској кризи имају став који се не разликује од званичног става Украјине“, каже Хунко.
Он сматра да му се влада у Кијеву на тај начин лично осветила, јер је прошле године прикупљао новац за набавку лекова за болнице на Донбасу.
„Прикупили смо много већу суму него што смо очекивали. Колега Волфганг Герке и ја смо обећали да ћемо лично предати ова средства онима којима су намењена, то јест деци у болници у Горловки. Покушали смо тај пројекат да реализујемо заједно са украјинском владом, али она није изразила спремност да сарађује са нама. Зато смо ушли на територију Украјине из Русије, да бисмо били сигурни да је хуманитарна помоћ допремљена у болницу“, каже Хунко.
Немачки политичар каже да донекле разуме када у сличним околностима државе изражавају протест, али „репресивне мере против парламентараца — то је нешто ново“.
„Неколико месеци касније нашао сам се на црној листи. Притом, украјинска страна ме о томе није обавестила. Тек прошле недеље сам индиректно сазнао да је против мене покренут кривични поступак“, истиче он.
Хунко подсећа да је Европски савет усвојио резолуцију која осуђује ометање рада парламентараца и сматра да је одлука званичног Кијева политички мотивисана.