Од крајње левице ка десници, подршка музичких звезда председничким кандидатима опада. Највише музичких звезда подржава Хилари Клинтон, али за њом не заостаје много ни њен партијски друг и противкандидат Берни Сандерс. Списак звезда које подржавају ове кандидате је толико дуг да их не можемо све побројати у овом тексту, али довољно је рећи да амерички медији говоре о „Рокократији“ уколико неко од њих двоје уђе у Белу кућу.
„Пеперси“ — стручњаци за „разумно“
Кандидата крајње америчке левице Бернија Сандерса већ је подржао рок бенд „Вемпајер викенд“, који је у Ајови певао композицију Вудија Гатрија „This Land is Your Land“. Сандерса су колективно подржали и чланови бенда „Ред хот чили пеперс“.
„Берни Сандерс је једини разуман кандидат за председника Америке“, написао је на свом налогу на Твитеру басиста „Пеперса“ Фли још прошлог августа.
На основу бендова који га подржавају, уз неке изузетке као што су репери Килер Мајк и Лил Би, може се закључити да Сандерс циља на средовечне бираче пре него на оне рођене на граници миленијума.
Ипак, у Сандерсовој кампањи (још увек) нема Роџера Вотерса, који га је подржао прошлог октобра и Сајмона и Гарфанкела, који су Сандерсу дозволили да користи њихову песму „America“.
Клинтонови — „Рокократија“ на делу
Када би само рок звезде имале право гласа, избори би одавно били завршени, а Хилари Клинтон би постала доживотни станар Беле куће. Списак музичара који је подржавају немогуће је изговорити у једном даху, штавише, немогуће је у једном даху изговорити имена само суперзвезда које јој пружају подршку: Елтон Џон, Тони Бенет, Шер, Кристина Агилера, Лејди Гага, Фифти цент, Џенифер Лопез, Стинг, Барбра Стрејсенд, Стиви Вондер, Бијонсе… Музичари свих генерација и праваца присутни су у њеној кампањи.
Понекад образложења подршке Клинтоновој звуче исувише апсурдно. Најапсурдније од свих објашњења зашто подржава Хилари Клинтон и зашто је сигуран да ће баш она победити дао је Ферел Вилијамс.
„Где год кренете по овој земљи, имате црвено и плаво. Имате демократе и републиканце… Знате шта је још црвено и плаво? Крв. Крв је плава у телу, док не дође у додир са ваздухом, а онда постаје црвена. То значи да постоји јединство“, рекао је Вилијамс.
Иако крв никада није плаве боје, поента онога што је Вилијамс рекао је да половина Америке мрзи Клинтонову, али дошло је време да жена преузме кормило земље.
Неки музичари су подршку схватили сувише озбиљно, толико да су им порасле политичке амбиције. Репер Кање Вест је изразио жељу да се кандидује на председничким изборима 2020. године, а Клинтонова му је саветовала да мало сачека, с обзиром да ће те године ићи у трку за други председнички мандат.
Музичари против Доналда Трампа
За разлику од Клинтонове, Доналд Трамп нема велику изборну базу међу музичарима. Међу неколицином музичара који подржавају Трампа налазе се легенда кантри музике Лорета Лин и хард рок музичар Тед Наџент.
„Мислим да је он једини који може да преокрене ствари у овој земљи“, рекла је Линова образлажући своју подршку Трампу.
Највеће изненађење је реперка и глумица Азалеја Бенкс, која је у серији твитова објаснила зашто подржава Трампа.
„Само зато што Хилари Клинтон и Берни Сандерс говоре лепе ствари о мањинама, не значи да они то заиста и мисле… Мислим да је Доналд Трамп зло онолико колико је Америка зло, и потребан јој је како би одржала корак са собом“, написала је Бенксова.
Међутим, Трамп је познатији као неко ко је непопуларан у музичком свету. Певачица Адел забранила му је да у кампањи користи њене песме, а то је исто урадио и Стивен Тајлер, фронтмен култне групе „Аеросмит“. Њиховим путем пошао је и фронтмен групе РЕМ, Мајкл Стајп и отишао још даље када је одбио да Трампу дозволи коришћење његових песама у кампањи називајући га погрдним именима.
Остали кандидати су слаби у подршци музичара — републиканац Бен Карсон има подршку Кида Рока, који је за себе рекао да је једини десничар у левичарској индустрији, а победник избора у Ајови Тед Круз иза себе нема ниједног познатог музичара.