Радна група УН позвала је Британију и Шведску да „окончају његово лишавање слободе“, оцењујући да се мора поштовати „физички интегритет и слобода кретања“ Џулијана Асанжа.
Панел, састављен од петорице експерата, саопштио је да би Лондон и Стокхолм требало да Асанжу надокнаде штету.
Висока комисија за људска права УН инсистира да је одлука Панела законски обавезујућа, зато што је заснована на обавезујућим документима међународног права људских права, док британски министар спољних послова Филип Хамонд Асанжа назива "бегунцем од правде", а извештај Панела УН "смејуријом", јавља Ројтерс.
.@Wikileaks founder Julian #Assange is being arbitrarily detained by Sweden & the UK — UN #humanrights panel finds https://t.co/Mk9z7RcqdD
— UN Human Rights (@UNHumanRights) February 5, 2016
Портпарол британског премијера Дејвида Камерона изјавио је у четвртак да ће Асанж бити ухапшен уколико изађе из амбасаде Еквадора, без обзира на одлуку комисије УН.
Он је рекао да било која одлука комисије УН која разматра Асанжову жалбу неће бити правно обавезујућа и да ће налог за хапшење Асанжа бити извршен уколико он напусти амбасаду.
Асанж је изјавио јуче да ће се предати британској полицији ако комисија УН не одлучи у његову корист, али је додао да, уколико одлука буде другачија, очекује да му се одмах врати пасош и „обуставе покушаји хапшења“.
Press release: Julian #Assange's arbitrary detention is the "result of legal action against him by both Governments" https://t.co/8R2KZdaDed
— UN Human Rights (@UNHumanRights) February 5, 2016
Асанж је Радној групи УН у септембру 2014. поднео тужбу против Шведске и Велике Британије због одлуке о арбитрарном притвору због које не може да напусти амбасаду Еквадора, а да не буде ухапшен.
Асанж (44) је нашао уточиште у амбасади Еквадора у Лондону у јуну 2012. како би избегао изручење Шведској, где га траже ради испитивања због оптужби да је починио силовање 2010, које он пориче.
Он каже да страхује да ће га Шведска изручити Сједињеним Америчким Државама, где би могао да се нађе на суду због објављивања поверљивих војних и дипломатских докумената путем Викиликса, једног од највећих одавања информација у историји САД.
Еквадор и Шведска су, после шестомесечних преговора, прошлог месеца постигли споразум у складу са којим би Асанж могао да буде подвргнут испитивању, наводи британска агенција.