Бивши конзул Турске у Ербилу Ејдин Селџен за Спутњик каже да се избеглице које су нашле склониште у Турској вероватно неће вратити назад. Он додаје да мора озбиљно да се размисли о томе како и где их сместити, како обезбедити деци школовање, медицинску помоћ, а одраслима наћи радна места.
„Рекао бих да би турско руководство морало да покаже већу флексибилност и да успостави дипломатски дијалог са представницима сиријских Курда, односно представницима њихове Партије демократског савеза“, каже он.
Међутим, након што су представници САД изјавили да Партију демократског савеза сиријских Курда не сматрају терористичком организацијом, односи САД и Турске су видно захладнели. Политички аналитичар Илхан Танир каже да је Анкара поставивши ултиматум пред Вашингтон, мислила да ће САД свакако стати на турску страну.
„Наравно, добри односи са Америком имају велики значај за Турску. Али, да ли је Турска сада у позицији да бира? Односи са Русијом су јако лоши, а ни са ЕУ такође није све глатко. САД схватају да се Анкара налази у безизлазној ситуацији. Зато сад турски ултиматум Америци виши личи на покушај дављеника да се ухвати за сламку“, сматра он.