Она је оценила да је тај процес почео много пре формирања актуелне владе десног центра.
У опширном писму на шест страница, које преносе хрватски портали данас, Грабар Китаровићева образлаже зашто сматра да је нетолеранција порасла у време владе левог центра премијера Зорана Милановића из Социјалдемократске партије, посебно истичући његову изјаву у изборној ноћи: „Или ми, или они“.
Она наводи да на реторици стварању идеолошких подела управо истрајава бивши премијер и истиче да је њен програм од почетка „програм заједништва“.
„Исто тако желим истакнути неприхватљивост било којег заоштравања јавнога дискурса од других актера на политичкој сцени. У том смислу, посебно сматрам потпуно неприхватљивим узвикивање усташког поздрава ’За дом спремни‘, који штети националној кохезији, држављанском заједништву и интересима Републике Хрватске“, написала је председница која долази из владајуће Хрватске демократске заједнице.
Иако наводи да осуђује претње и говор мржње према више јавних особа и организација цивилног друштва, она је навела да међу њима има „и оних који својим јавним деловањем годинама провоцирају, иритирају, па и вређају највећи део хрватске јавности, неистинито приказују и чак извргавају руглу Домовински рат и, у основи, негирају стварност а имплицитно и саму идеју хрватске државе, стварајући тако атмосферу напетости, искључивости и нетолеранције“.
„Као хрватска председница дужна сам штитити достојанство свих грађана, свих мањина, али верујем да ћете се сложити, и достојанство хрватског народа и вредности на којима је створена хрватска држава“, написала је Колинда Грабар Китаровић у одговору Пуповцу.
Она је навела да су увреде доживеле и особе које су само зато што су као хрватски бранитељи или припадници друкчије политичке опције изражавали своје мишљење, па је као пример навела да је недавно један пролазнику Ријеци члана њене уже породице пљунуо и добацио му: „Усташо!“.
„Онако како треба осудити поступке који су уперени против равноправности, сигурности и достојанства политичких, етничких и других мањина у Хрватској, тако треба осудити и све поступке који вређају хрватски народ и било коју већинску заједницу“, нагласила је она.
Иако је навела да подржава слободу говора и уметничке слободе, укључујући и сатиру, хрватска председница је оценила и да је недељник „Новости“, које издаје СНВ, а финансира држава, објавио „увредљив текст“ у ком се изругава хрватска химна и упитала „нису ли и то догађаји који итекако стварају контекст атмосфере нетолеранције на коју оправдано упозоравате“.
Она је у писму указала и на то да „тоталитарни манир“ о којем говори Пуповац када наводи неке примере несношљивости није само фашистички и упитала зашто се избегава осуда комунизма, иако је он „не мање од фашизма настао и одржавао се разним облицима злочина и кршења људских права, и то деценијама“.
Председница је написала да жели да хрватско друштво на основу истинске сношљивости, уважавања и отворености превлада поделе које га оптерећују.