Пает је навео да се путеви кретања избеглица с Блиског истока у Европу мењају и да је појачан правац који пролази кроз Русију.
Према речима посланика, раније се највише користио пут из Либије у Италију, али он је био веома опасан због тога што је великим делом пролазио кроз Средоземно море.
Затим се основни ток померио у правцу Турска—Грчка с краћим морским путем, али такође опасним, а сада видно расте значај пута који пролази кроз Русију.
„Пут кроз Русију је најбезбеднији за избеглице јер није потребно прелазити море. До сада су се кроз Русију кретали углавном ка Норвешкој и Финској, али занимљиви су и други суседи Русије“, рекао је Пает и додао да Русија може, заједно с Турском, да буде следећа земља за транзит избеглица с Блиског истока.
Према речима Паета, Русија је за избеглице безбедна земља. „Због тога азил избеглицама који долазе у Русију треба пре свега да пружи сама Русија“, сматра посланик.
У петак је председник Финске Саули Нинисте у интервјуу телевизијском каналу „Ем-Ти-Ви њуз“ изјавио да Русија може да понови судбину Турске и да се суочи с приливом миграната, уколико Анкара затвори своју границу за избеглице с Блиског истока.
Председник је навео да од Москве сада много тога зависи, јер су се мигранти који су раније ишли у Европу преко Балкана, сада упутили у Русију. Нинисте очекује да ће све више избеглица долазити у Финску, Естонију и Летонију.
Река избеглица с Блиског истока расте на југу Мурманске области на граници са Финском.
Избеглицама су забранили да прелазе границу на бициклима. Овај начин су донедавно користиле хиљаде избеглица које су се упутиле у Норвешку из Мурманске области.
Према неким подацима, избеглице купују старе аутомобиле и у њима чекају свој ред. Према информацијама мурманских власти, границу с Финском дневно прелази до 20 људи.