Протести албанске опозиције, најављени за сутра на годишњицу проглашења независности, неће бити нимало наивни, а ако је судити по безбедносним проценама није искључено да се осим сузавца употреби и ватрено оружје. Власт на Косову на све начине покушава да хапшењем опозиционих лидера сузбије могуће нереде, али чини се да ти потези имају контраефекат на косовске опозиционаре.
Протести који су званично уперени против владајуће опције испод површине се фактички односе на српску мањину, па стога није наодмет питати да ли ће тај албанско–албански обрачун на крају опет платити — Срби.
Јер, ако оснивач приштинског радикалног покрета „Самоопредељења“ Аљбин Курти, иначе вођа косовске опозиције, каже да су сузавцем и протестима задали велики ударац Србији и заувек сахранили Заједницу српских општина (ЗСО је и један од разлога протеста опозиције), да ли су онда главна мета Срби, а не политички опоненти?
Остати или не
Мочило Трајковић, председника Националног већа Срба на Косову и Метохији, нема дилему кад одговара на то питање.
„Ништа се на Косову, што Албанци организују, не дешава, а да не иде по леђима Срба. То је вечита стратегија како би се српски елемент овде у потпуности елиминисао. Сигуран сам да ће демонстрације унети страх, а уколико немири буду већи многе ће Србе натерати да коначно одлуче шта да раде — оду или остану“, сигуран је Трајковић.
Све акције албанских политичких снага су усмерене, сматра Трајковић, да ојачају њихову позицију, а ослабе српски фактор. Трајковић се донекле слаже са речима Аљбина Куртија да је, бар за сада, ЗСО мртва. Он додаје да се плаши да ће таква остати дуже време, јер и када би „заживела“ биће вечита мета екстремног дела Албанаца.
Звонимир Стевић, посланик у српском парламенту са Косова и Метохије, међутим, не дели Трајковићево мишљење што се тиче протеста у Пришини, а поготову не што се тиче ЗСО. Он подсећа да оно што је договорено у Бриселу мора бити поштовано, јер је гарант Европска унија.
Оружани протести
„Мислим да ЕУ мора да нађе могућност и да ’притисне‘ Приштину да испуни потписано. Одуговлачење свакако не иде у прилог ни Албанцима ни Србима јер су криза и незапосленост велике. И уколико се том хаосу на политичкој сцени у Приштини не стане на пут последица ће бити, али пре свега у економији“, сматра Стевић.
Говорећи о безбедности Срба, Стевић полаже наде у међународне снаге Кфора и Еулекса које се налазе на Косову и Метохији, напомињући да је њихова обавеза да штите Србе и да им обезбеде какав–такав нормалан живот.
„Што се тиче евентуалних немира или ексцеса, Срби су на то навикли, и мислим да неких сукоба већих размера неће бити, али оно што је по мени битно јесте да тај протест није уперен толико против ЗСО, колико против Суда за злочине ОВК“, каже Стевић.
И док у покрету „Самоопредељење“, главном организатору сутрашњег скупа, говоре да ће протест бити „фантастичан“, косовска полиција је издала упозорење да би на протесту могло доћи до насиља и угрожавања безбедности.