„Поједини партнери су нас молили да не дирамо коридор дужине од 100 километара на сиријско–турској граници у близини града Азаза. Управо то је покушај да се из Турске обезбеди подршка терористичким организацијама ДАЕШ–у и Нусра фронту“, рекла је она.
Према њеним речима, та подршка подразумева снабдевање терориста наоружањем, муницијом и прехрамбеним производима.
Захарова је додала да су све оптужбе на рачун Русије о наводном бомбардовању цивила, које се измишљају у Вашингтону, а које затим одјекују у Паризу, Лондону, Ријаду и Анкари, у најмању руку задивљујуће.
„Сада је јасно зашто Турска не дозвољава да Азаз падне Курдима у руке, као и зашто је неопходно повратити аеродром Минех који су Курди недавно ослободили од Нусра фронта, терористичке организације која се налази на списку забрањених организација Уједињених нација“, истакла је она.
Када је реч о територијалном суверенитету земаља Блиског истока, додала је Захарова, изјаве турских власти су веома чудне узимајући у обзир присуство њене војске у Ираку и тренутну реторику око тога ко уопште сме да се налази на северу Сирије.
Србија да настави политику неутралности
Русија уочава да Србија развија односе са НАТО-ом, али рачуна да ће се придржавати политике војне неутралности, изјавила је за агенцију Бета званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова, а пренели домаћи медији.
Захарова је тиме прокоментарисала изјаву премијера Србије Александра Вучића поводом ратификације споразума о сарадњи са НАТО-ом, да је Србији НАТО потребан као савезник, али да је Србија војно неутрална и жели добре односе и са Русијом и са НАТО пактом.
„Уочавамо да Србија развија односе са НАТО-ом. Полазимо од тога да ће се Београд, како су вишекратно изјављивали српски званичници, придржавати политике неутралности што је потврђено одлуком Скупштине Србије", рекла је Захарова дописници агенције Бета.