Чланице Организације земаља извозница нафте, које су запале у велику кризу, Венецуела и Нигерија, већ неко време су позивале на одржавање хитног састанка нафтног картела како би се разговарало о ценама нафте које су од средине 2014. године пале за преко 70 одсто вредности.
Саудијска Арабија месецима је инсистирала на томе да неће смањити производњу, а као услов је постављала предлог да сви водећи произвођачи ван картела пристану на сарадњу. Чини се да је на јучерашњем састанку у Катару коначно дошло до договора.
Русија, Саудијска Арабија, Катар и Венецуела спремне су да замрзну производњу нафте на ниво од 11. јануара. То не значи да је решено питање будуће контролисане производње и пласмана, али то је добар почетак, јер је Саудијска Арабија спремна да преговара, каже за Спутњик уредница „Балкан магазина“ Јелица Путниковић.
„Тешко да ће тај договор аутоматски заустави даљи пад цене. Интересантно је да се поклопио са првим испорукама нафте из Ирана у Европу после укидања санкција. Годину и по имамо континуиране минусе у буџетима компанија земаља које живе од црног злата, сви су производили велике количине, како би надоместили минусе. Тренутна понуда је знатно већа од потражње“, каже Путниковићева.
Претпоставља се да би на основу договора највећих произвођача нафта могла да кошта око 30 долара за барел. То је и даље цена која великој већини произвођача нафте одговара, каже стручњак за енергетику Јелица Путниковић.
„Пре свега треба видети како ће се понашати Сједињене Америчке Државе, оне нису највећи произвођач, али је важна чињеница да стоје уз Саудијску Арабију. Ако се САД и остали произвођачи не прикључе договору и не смање производњу на ниво од 11. јануара, онда тај договор ништа неће значити, истиче Путниковићева.
Она подсећа да поменуте земље имају огромне резерве произведене нафте и оцењује да је то додатни разлог за споро изједначавање понуде и потражње.