Извештај који датира од 29. јануара 2016. године, написао је контра–адмирал Енрико Кредендино, командант „Операције Софије“.
Тај документ садржи статистику прилива избеглица и детаље извршених и планираних оперативних фаза здружених снага ЕУ које делују на Медитерану.
Stay tuned for a significant classified report on EU refugee flows. #refugees #libya #ISIS #uk #italy #turkey #syria pic.twitter.com/cDxR8q2aQF
— WikiLeaks (@wikileaks) February 17, 2016
У извештају се такође наглашава притисак на надлежне органе ЕУ да помогну и убрзају процес формирања „поуздане“ владе у Либији, од које се очекује да ће позвати снаге ЕУ да раде у оквиру својих територијалних вода, а да ће касније дати дозволу за продужење војне операције ЕУ на копну.
Та информација се појављује мање од пет месеци након што је објављено да су у „Операцију Софију“ укључени 22 државе–чланице и 1.300 запослених који ће одобравати пролаз или заустављати сумњиве бродове у Медитерану.
Operation SOPHIA: The global context #libya #refugees https://t.co/JOw42et2yQ pic.twitter.com/R3eKGxGNmF
— WikiLeaks (@wikileaks) February 17, 2016
Циљ операције је, пре свега, да се поремете кријумчарски канали трговине људима, а не да се зауставе миграциони токови, наведено је у документу Института за сигурносне студије Европске уније, од 27. јула 2015. године.
У документу је, међутим, наведено да постоји „реална неизвесност да ли ће операција икада моћи — због правних или политичких разлога — да испуни своју мисију, односно да неутралише кријумчарску мрежу“.
RELEASE: Operation Sophia — classified report on EU military ops against #refugee flows https://t.co/dhnfmcMtlA pic.twitter.com/NbgR1Kf6Fb
— WikiLeaks (@wikileaks) February 17, 2016
У октобру прошле године Савет безбедности УН усвојио је резолуцију којом се поморској мисији ЕУ одобрава да пресреће и конфискује бродове који илегално превозе мигранте у Средоземном мору.
Резолуција 2240 овлашћује европске ратне бродове да претражују и одузимају бродове за које се сумња да шверцују мигранте у међународним водама из Либије до Европе.
Европска унија се бори за управљање избегличком кризом у оквиру које стотине хиљада људи беже из разорених земаља на Блиском истоку и са Севера Африке у земље Западне Европе.