„Ово је најбољи тренутак за компромис“, навео је Туск уочи сутрашњег самита ЕУ, преноси Ројтерс.
Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је претходно данас да је у националном интересу Немачке да Велика Британија остане део Европске уније.
Она је истакла да је Велика Британија била кључни савезник Немачке у многим питањима, као и да ће она учинити све што је могуће како би осигурала да та земља остане „активна чланица“ трговинског блока, пренео је АП.
Меркелова је додала да су многи захтеви британског премијера Дејвида Камерона о реформи ЕУ „оправдани и разумни“, јавио је Ројтерс.
„Далеко од тога да су Камеронови захтеви само захтеви за Велику Британију. То су, такође, европски захтеви и многи од њих су оправдани и неопходни“, нагласила је немачка канцеларка у доњем дому Бундестага.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер изјавио је да одбија да размишља о изласку Велике Британије из Европске уније, као и да Унија нема никакав план Б.
Британски премијер Дејвид Камерон истовремено је у Бриселу тражио подршку Европског парламента за своје захтеве који се тичу реформе ЕУ пре кључног самита европских лидера крајем недеље, преноси АФП.
„Немамо план Б, имамо само план А. Велика Британија остаће у ЕУ и биће конструктиван и активан члан“, изјавио је Јункер који се у уторак састао са Камероном.
Камерон је обећао референдум о останку или изласку своје земље из ЕУ, уз наду да ће на самиту 28 председника држава и влада Уније у четвртак и петак постићи компромис око британских захтева.
Председник Европског парламента Мартин Шулц одбацио је тврдње евроскептика да би, у случају да неки споразум буде постигнут, ЕП могао на њега ставити вето.
„Одбацујем такву реторику. Европски парламент нема вето“, рекао је Шулц.
„Унија никад није била у тако драматичној ситуацији“, казао је он и упозорио на последице британског изласка из Европске уније, која је већ уздрмана мигрантском кризом без преседана.