Протести опозиције у Приштини протекли су у миру јер тамошња опозиција ради све у договору с влашћу, сагласни су гости емисије Свет са Спутњиком, Момир Стојановић, председник Одбора за безбедност Скупштине Србије, и Слободан Самарџић, професор Факултета политичких наука и бивши министар за Косово и Метохију у влади Војислава Коштунице.
„Постојала је бојазан да ће протести опозиције ескалирати, и да ће угрозити српске енклаве, међутим не мислим да опозиција ишта ради а да није у договору са влашћу. Када властима одговара да се сузавац пусти у парламент — опозиција то уради, или им одговара да демонстрације прођу мирно, у суштини координирају. Не мислим да се ради о неким супротстављеним ставовима и о суштинској супротности. Притисак опозиције је потребан да Приштина покаже међународној заједници да власт на Косову не може да попусти кад су у питању Заједница српских општина или нормализација односа“, рекао је Стојановић.
Он сматра да Србија мора да утврди црвене линије до којих ће попуштати зарад компромиса, и да те линије треба утврдити с водећим земљама ЕУ, а онда за то тражити подршку Русије.
Они су сагласни да је Русија много учинила за решавање косовског проблема.
Самарџић је подсетио да је Русија 2007. запретила ветом у УН, што се веома ретко користи.
Саговорници Спутњика не очекују нарочите резултате од будућег суда за ратне злочине почињене на КиМ.
У другом делу емисије о историјском састанку на Куби руског патријарха Кирила и папе Фрање говорили су доцент Богословског факултета у Београду Растко Јовић, историчар Александар Раковић и Јован Јањић, главни и одговорни уредник издавачке делатности у Удружењу књижевника Србије.
Они су задовољни декларацијом коју су пре неколико дана поглавари двеју цркава потписали на Куби и сагласили се и да је канонизација Алојзија Степинца велики тест за Римокатоличку цркву.