Највећи број гостију долази из Немачке, САД, Данске, Норвешке, Израела и Велике Британије.
Према подацима интернет сервиса за продају авио–карата „Момондо“, странци углавном бирају град Иркутск, који се налази недалеко од Бајкалског језера. Популарност те дестинације порасла је чак за 99,5 одсто.
Осим тога, расте популарност сибирског града Новосибирска, олимпијске престонице 2014. године Сочија, главног града Крима Симферопоља, као и познатих руских бања на Кавказу, пуних извора минералне воде.
Према речима представнице „Момондо“ Ирине Рјабовол, нагли раст интересовања уследио је пре свега због слабљења рубље, а постоји и психолошки фактор.
„Почетком кризе (крајем 2014. године) многи странци су са скепсом гледали на саму могућност да путују у Русију и чак су се плашили да дођу у земљу, али 2015. године ситуација се променила. Странци сада сматрају да су руски градови нова, интересантна и релативно јефтина туристичка дестинација“, рекла је Рјабоволова за „Комерсант“.
Промоција руских региона је један од приоритета државе — истиче за Спутњик заменик руководиоца Федералне туристичке агенције Роман Скори. За сада је отворено 5 канцеларија у иностранству, од тога три у Европи, један у УАЕ и једна у Кини.
„Северну руску престоницу, Санкт Петербург, прошле године посетило је 3 милиона страних гостију, али се услуге које сада пружају хотели у такозваној ’руској унутрашњости‘ скоро не разликују од услуга у престоници. Битно је да су региони углавном спремни да примају велики број туриста. Осим тога, средњи и мали бизнис су сада спремни да улажу у изградњу нових хотела и других објеката. Рецимо, у великом градовима попут Јекатеринбурга и Иркутска туристичка инфраструктура је веома развијена, а цене су повољне. Понекад Италијани долазе код нас и купују италијанску робу у Русији“, каже Скори.
Он истиче да Русија константно модернизује већ постојеће капацитете, као што је случај са скијалиштем Шерегеш, које се налази у Кемеровској области у Сибиру.
„То је тренутно једно од набољих европских скијалишта, прошле године Шерегеш је посетило готово милион гостију. Када говоримо о туристима из Кине, наравно да они пре свега воле споменике из комунистичког доба. Истовремено број кинеских туриста који су посетили духовни центар Руске православне цркве, Тројствена лавра Светог Сергеја, премашује број домаћих туриста“, истиче Скори.
Интересантно је да у Москви кинеске туристе поред Лењиновог маузолеја интересују и некадашња царска резиденција Коломенскоје и Новодевичји манастир. Како објашњавају експерти, гости из те најмногољудније земље се пре свега труде да посете објекте који се налазе на листи Светске баштине Унеска. У Русији има 27 таквих објеката.