„Циљ повећања присуства снага НАТО-а у земљама које се налазе на источним границама Алијансе није стварање војне претње за Русију. То је показивање јединства партнера у НАТО-у и спремности Алијансе да штити своје источне и јужне партнере у случају да се нађу пред било каквом опасношћу из правца Русије“, рекао је Павел.
На заседању министара одбране земаља НАТО-а 10. фебруара донета је одлука о ширењу Алијансе у Источној Европи.
„Реч је о присуству једне бригаде, односно 5.000 војника, на територији Пољске, балтичких земаља, Румуније и Бугарске. Бригаду би чиниле мале јединице, упућене из разних земаља НАТО-а. И, наравно, за Русију те вишенационалне војне снаге не представљају истинску војну претњу“, рекао је генерал.
Према Павеловим речима, о томе да нема претње за Русију сведочи и чињеница да ове војне снаге НАТО-а неће поседовати никакво тешко наоружање.
Говорећи о учешћу малих одреда НАТО-а у заштити јужних граница Европе, преко којих на континент долазе илегални мигранти, генерал Павел је рекао да је преурањено говорити било шта конкретно о томе.
Акције малих снага Алијансе које су стигле у област Егејског мора имају помоћни карактер чији је циљ, пре свега, достављање информација специјалних служби Грчкој и Турској, као и надгледање ситуације на мору у тој области, нагласио је председник Војног комитета НАТО-а.