Србија је, како премијер каже за РТС, добила уверавања да америчка страна никако није могла да зна да се двоје држављана Србије налази на простору који је био бомбардован.
„Ми смо више пута уз помоћ ЦИА и њихове сарадње са ФБИ откривали локације где су се у Либији налазили наши људи. Међутим, изгледа да су они у последњем тренутку променили место где су их држали. Неколико километара је у питању, и то је оно у шта нас уверавају амерички званичници“, рекао је Вучић у Лондону.
Како је рекао, све што се сазна добро је да се сазна, али наводи да му је тешко да учествује „у разним суманутим теоријама, болесним теоријама завере“.
„Посебно зато што видите да људима који у томе учествују није ни жао ни криво ни тешко због смрти ових људи, већ им то служи за њихова приватна партијска и политичка поткусуривања. То ужасно лоше говори баш о тим људима, а не о свему што се догодило“, истакао је Вучић.
Службеници амбасаде Србије у Либији Слађана Станковић и Јовица Степић погинули су у америчком бомбардовању упоришта Исламске државе у граду Сабрата у Либији.
Станковић и Степић отети су у либијском граду Сабрата у новембру 2015. године, из колоне возила у којој је био амбасадор Србије Оливер Потежица.
Убрзавамо реформе, развијамо предузетнички дух
Председник Владе Србије Александар Вучић, који предводи делегацију Србије на Инвестиционом самиту Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) у Лондону, каже да ће главне теме бити реформе које Србија спроводи, развој предузетничког духа, али и питања безбедности и догађања у Либији.
„Суштина је како да Србија настави реформе, да убрзамо реформе, како да предузетнички дух развијамо, како да приватни сектор развијамо што је могуће више. Они знају да смо ми урадили много ствари, али много одговорног посла је још пред нама“, рекао је премијер.
Оно што је, како каже, добра вест је и присуство УНКТАД-а, односно Конференције УН за трговину и развој, која у последњих 15 година најбоље процењује шансе Србије.
„Мислим да смо много тога заједнички радили и са ЕБРД, а оно на чему инсистирамо је развој предузетничког духа“, казао је премијер и најавио низ билатералних сусрета, укључујући и сусрете са лидерима држава региона.
Разговараће и на тему безбедности, о Либији, са Хојтом Јием, замеником помоћнице државног секретара САД Викторије Нуланд, који је задужен за овај део региона и Европу, као и са људима из Брисела.