У Београду је 20. фебруара више хиљада грађана изашло на улице негодујући због споразума са НАТО–ом о слободном кретању припадника Алијансе по територији Србије и о њиховом дипломатском имунитету, који је 12. фебруара ратификовала Народна скупштина, а касније потписао председник Србије.
„Српски сабор Заветници“, савез „Родољуби“, Српска народна партија и Српски покрет „Двери“ покренуле су кампању за припрему одржавања поменутог референдума.
Сергеј Железњак у изјави за „Руску реч“ прокоментарисао је ту иницијативу.
„У српском народу НАТО асоцира на хиљаде људских жртава, страдања, понижење националног достојанства и материјалне губитке које је тај народ недавно претрпео, а који су изазвани дејствима Северноатлантске алијансе. Према подацима социолошких истраживања, свако зближавање са НАТО–ом је болно за 80 одсто Срба, и због тога захтев да се цео народ изјасни на референдуму у потпуности одговара очекивањима већине грађана земље, настројених против НАТО–а. Референдум је најслободнији и најдемократичнији облик изражавања народне воље. Због тога ми са народом Србије делимо став о значају спровођења тог плебисцита“, рекао је Железњак.
„Треба поздравити напоре иницијатора референдума и свих оних снага које подржавају ту иницијативу. Обраћамо се политичким партнерима странке ’Јединствене Русије‘, колегама из владајуће Српске напредне странке и другим политичким странкама, фракцијама и посланицима Народне скупштине Србије у садашњем сазиву са апелом да усвоје одговарајуће нормативне акте који обезбеђују одржавање референдума усмереног на учвршћивање политике војне неутралности коју Србија спроводи“, истакао је Железњак.
„Такође сам уверен да ће, када је реч о руско–српским односима, тај догађај отворити нову страницу у историји сарадње наших братских земаља и народа. Ми смо са руске стране спремни да пружимо подршку предстојећем референдуму у Србији на међупарламентарном и међустраначком нивоу, као и у сфери друштвено–информационе сарадње“, закључио је потпредседник Државне думе Руске Федерације.