Коментаришући дискусију која се у Србији води о Центру у Нишу, Захарова је истакла на брифингу у Москви да је „некоректно поредити“ нацрт споразума о имунитету персонала Центра, који је припремљен још 2014, са документом о сарадњи са НАТО-ом који је Београд недавно ратификовао.
„То је искључиво цивилна структура, а спекулације о његовом наводном војном и, чак негде помињу шпијунском карактеру, јесу злонамерне измишљотине“, рекла је она.
Центар је, како је истакла, више пута пружао помоћ грађанима Србије и суседних земаља спасавајући животе људи, а отворен је да му се прикључе све заинтересоване државе и „не функционише по блоковској схеми, нити полазећи од блоковског менталитета“.
Што се тиче могућности потписивања споразума о Центру, Захарова је подсетила да је став Београда изложио председник Србије Николић, а предложио је у оквиру балансираног приступа који одговара српској неутралности да се размисли о таквом кораку током припреме радне посете Дмитрија Медведева Србији.
„Спремни смо да са српским колегама водимо дијалог у датом правцу. Наравно, он ће бити конструктиван у духу стратешког партнерства, као и о свим другим питањима од обостраног интереса“, поручила је она.