Конструктори невидљивих ловаца петог поколења Ф-22 и Ф-35 од више милијарди долара нису могли да елиминишу слабе тачке америчких авиона, пише коментатор Нешенел интерест Дејв Маџумдар.
„Ако се мало побољша систем обраде сигнала и ако се користе ракете са системима самонавођења, у перспективи се у ваздуху могу детектовати амерички авиони последњег поколења и отворити ватра на њих уз помоћ нискофреквентних радара“, наводи експерт.
Пентагон и амерички војни комплекс знају за слабости ловаца на нискофреквентне радаре који раде у дијапазону ултрависоких фреквенција и ултрацрвених зрака, али су навикли да сматрају да такви радари не могу да наводе ракете на циљ. Ипак, ова ограничења се могу превазићи, примећује Маџумдар.
На коришћење оружја које се наводи уз помоћ нискофреквентних радара утичу два фактора — ширина лука радара и дужина радиолокационог импулса, додао је аналитичар. Бивши официр Ратног ваздухопловства САД, специјалиста за авијациону електронику Мајк Петруча, сматра да се оба недостатка могу елиминисати уз помоћ фреквенцијско-импулсне модулације која се користи за смањење трајања импулса на изласку из радиолокационог пријемника. То омогућава да се повећа тачност и резолуција радара у опсегу.
„Ако је довољно висока глава ракете, висока тачност резолуције можда и не затреба“, наводи се у материјалу. На пример, ракете опремљене сопственим радаром — инфрацрвеним сензором са запремином скенирање простора од једног кубног километра — биће уништавајуће оружје против Ф-22 или Ф-35.