„Они (посланици Блока Петра Порошенка дејствују под притиском истраживања јавног мњења“, рекао је украјински премијер у интервјуу за немачки лист „Франкфуртер аглемајне цајтунг“.
Јацењук је као пример навео заседање Врховне раде 16. фебруара, на којем је разматрана резолуција о неповерењу влади. Током гласања већина посланика Блока Петра Порошенка подржала је изгласавање неповерења влади и на тај начин покушала да блокира реформе, рекао је премијер.
Јацењук је такође навео да је у парламентарној коалицији само његова партија, Народни фронт, подржавала реформе.
Украјински премијер сматра да су га преобликовање тржишта гаса и „спасавање државног буџета“ скупо коштали и утицали на пад његовог рејтинга.
Јацењук је нагласио да никада није нападао председничку партију ради сопственог рејтинга, сматрајући да је „јединство важније“.
Премијер је, међутим, рекао да Порошенко остаје његов партнер. „Ми смо више пута заједно усвајали непопуларне мере за спровођење реформи. То улива поштовање“, рекао је Јацењук.
Лидер председничке фракције Блок Петра Порошенка, Јуриј Луценко, саопштио је да би следеће недеље требало да почну преговори руководилаца парламентарних странака Украјине о стварању нове коалиције.
„Следеће недеље руководиоци демократских фракција треба да почну преговоре о стварању нове коалиције, под новом владом. Блок Петра Порошенка спреман је да предложи план заједничког рада парламентарне већине и кабинета министара. Његови извршиоци треба да буду чланови технократског тима реформатора без партијских амбиција“, написао је Луценко у петак на својој страници на Фејсбуку.
Неуспех гласања за смену кабинета премијера Арсенија Јацењука 16. фебруара изазвао је парламентарну кризу у Украјини.
Из парламентарне већине иступили су Баткившчина и Самопомоћ, што практично означава њен распад.
Без ових партија у коалицији нема довољно гласова за усвајање закона.
Према украјинском уставу, ако посланици не образују нову коалицију у року од 30 дана, председник може да распусти Врховну раду и да закаже превремене изборе.