Командант Уједињених оружаних снага НАТО-а у Европи, генерал Филип Бридлав, издваја два разлога због којих је дошло до раскорака између Москве и Вашингтона у могућностима радио-електронске борбе.
Као прво, претходних 20 година Русија и САД су биле партнери и Американци нису посвећивали посебну пажњу руским достигнућима у том домену.
Као друго, последњих година САД су углавном ратовале против побуњеника, попут оних из покрета Талибан или Ал Каиде, који не располажу никаквим посебним средствима за радио-електронску борбу, нагласио је генерал.
Према речима Бридлава, Вашингтон располаже системима за ограничење приступа и маневара (А2/АД), али америчке оружане снаге нису у потпуности савладале механизме рада у оквиру ове стратегије, пише Нешнел интерест.
„Имамо средства за радио-електронску борбу, али она, вероватно, немају моћ која нам је потребна“, рекао је Бридлав.
Русија је пратила америчку војну технологију од времена првог рата у Персијском заливу и много је научила. Москва инвестира у средства која откривају слабе тачке оружаних снага САД, додаје Нешнел интерест.
„Русија зна како ми радимо. Она је много уложила у средства за радио-електронску борбу јер разуме да смо ми добро повезана и веома прецизна снага. Како би нам одузела ту прецизност, потребно је да разори наш систем комуникације“, изјавио је Филип Бридлав.