Једна група је била за ту одлуку, а друга против миграната, при чему су полицајци на коњима и 50-ак припадника специјалне полиције успели да кордоном спрече њихов контакт, па је све остало на увредама и међусобним претњама.
Најпре се у улици где се налази самачки дом окупило више од 1.000 људи с црвеним заставама и порукама „Мигранти, добро дошли“.
Међу њима је било доста симпатизера левице, политичара, књижевника и јавних личности који су се и пре изјашњавали за пропуштање миграната према њиховим дестинацијама и протестовали против жичане ограде коју је влада због миграцијског таласа поставила на делу границе с Хрватском, преноси Хина.
Међу њима су били бивши председник Милан Кучан, љубљански градоначелник Зоран Јанковић и заступница у Европском парламенту из странке Социјалних демократа (СД) Тања Фајон.
Скуп подршке и солидарности с мигрантима организован је преко друштвених мрежа као демонстративно противљење конзервативној десници, која је последњих недеља у више градова организовала протесте против миграната и тражила да се граница према југу за мигранте потпуно затвори.
Преко Фејсбука организовала се и група противника прихватања миграната и азиланата у Љубљани.
Њихова је поворка, у којој су се вијориле државне заставе, кренула с платоа испред зграде парламента и упутила се према месту где су већ били учесници скупа који траже да Словенија буде гостопримљива и толерантна према странцима и досељеницима. Убрзо је дошло до напетости и међусобних увреда, али без физичког контакта јер је то спречила полиција, па су се обе групе после 17 сати мирно разишле.
Десничари су носили пароле „Мигранти стоп“ и „Мигранти нису добродошли“ и викали да се плаше за безбедност Словеније, посебно жена, као и за национални идентитет, а примећена је и једна велика увредљива карикатура на рачун муслимана.
Према проценама присутних, у групи која заговара добродошлицу за мигранте било је четири до пет пута више људи него на супротној страни, наводи Хина.
Словеначки премијер Миро Церар изјавио је раније да је раст ксенофобије недопустив и да нема разлога за страх од избеглица јер је Словенија сигурна земља, док је председник Борут Пахор рекао да се боји пораста ксенофобије због тога што за мигрантску кризу није пронађено европско решење.