Представник Управе високог комесара УН за питања избеглица Вилијам Спиндлер изјавио је да је, по мишљењу организације, ситуација са избеглицама у Европи критична. Спиндлер је рекао да се ситуација приближава таквој тачки када се може говорити о постојању хуманитарне кризе.
„Десетине људи се налази у очајном положају, спасавајући се од рата, репресија, кршења људских права, долазе у Европу у потрази за заштитом — а уместо тога их дочекују са сузавцем, оградама и полицијским барикадама. Желели бисмо да видимо друге односе“, саопштио је представник УН.
Спиндлер је нагласио да је проблем добио међународне размере и за њено решавање тражи сарадњу између европских држава.
„Између осталог, желели бисмо да видимо сарадњу између европских земаља, како једна од њих, у овом случају Грчка, не би морала сама да се бори са овим проблемом“, нагласио је функционер УН.
Грчки избеглички кампови су препуњени. Због ограничења, ови људи не могу да наставе свој пут. Грчко руководство је затражило од ЕУ додатна финансијска средства и објавило нове мере за борбу против кризе.
„Имамо акциони план за ванредне ситуације и дошло је време да се пређе на њега. Како бисмо се припремили за затварање граница, уместо обичних центара за прихватање избеглица направили смо кампове за привремени смештај“, изјавио је грчки министар за питања миграционе политике Јоанис Музалас.
„Имамо велике проблеме због таласа избеглица из Авганистана, Пакистана, Бангладеша, Индије и афричких земаља, укључујући Мароко и Сомалију. Обалска служба је доживела колапс. Земље-чланице Шенгенског споразума обавезне су да штите своје спољне границе. Ова станица изгубљених душа се већ препунила“, нагласио је члан грчког парламента Анастасиос Димосакис.
Атина је већ запретила да ће блокирати сваки споразум све док ЕУ не предложи решење проблема.