Како тврди извор близак немачком министру унутрашњих послова Баварска погранична полиција већ је послала препоруке за припрему евентуалног увођења ограничења. Упркос чињеници да немачка канцеларка Ангела Меркел објављује политику „отворених врата“, развој таквог плана је једва могућ без санкција вишег руководства земље, пише лист.
Ако се, међутим, у наредним недељама број избеглица који се налазе на територији ЕУ не повећа значајно, план ће завршити у канти за смеће.
Примена концепта у стварности може да значи озбиљан раскол између Немачке и осталих чланица ЕУ — пре свега зато што ће затварање немачке границе бити оптерећење за решавање проблема избеглица другим земљама Уније. Поред тога, многе европске државе и даље се залажу против било каквих ограничења у погледу миграната.
Ово питање је посебно важно у контексту предстојећег самита између ЕУ и Турске о мигрантској кризи, који почиње 7. марта. У фебруару је Ангела Меркел изјавила да ће се борити против покушаја да се затвори граница између ЕУ и Турске. Међутим, потпуно затварање границе је најмање пожељно решење.
У протеклих годину дана, Немачка је на своју територију примила око 1,1 милион избеглица. За очување неограниченог протока уласка у земљу само је 11 одсто њених становника, у складу са подацима анкете коју је спровела телевизијска компанија НДР. Без обзира на то, Меркелова неће увести ограничење за мигранате.
У овом тренутку, контролу на граници озбиљно је пооштрила Аустрија. Једна од мера је ограничавање разматрања молбе за азил до 200 дана. На граници Македоније и Грчке настављају се сукоби полиције и миграната који покушавају да уђу на територију прве.
Треба додати да се у медијима појавила информација о „сексуалном нападу“ два авганистанска миграната на тинејџере у аквапарку немачког града Норштедта. То није једини случај — у јануару је у једном од базена Вене мигрант силовао 10-годишњег дечака. Још једна сензационална прича — масовни напад — догодио се у новогодишњој ноћи у једном од највећих градова Западне Немачке Келну. После њих, дискусија о мигрантској кризи у Немачкој постала је изузетно жестока.
Мигрантска криза у Европи почела је у првој половини 2015. године. У току године у Европу је стигло више од 1,5 милиона избеглица. За два месеца 2016. године, број избеглица у Европи повећан је за око 130 хиљада људи.