Систем „А2/АД“ представља комбинацију батерија са ракетама земља-ваздух и противбродских ракета чији је задатак да онемогући туђе снаге да дођу на одређену територију, акваторију или ваздушни простор. Чим одбрана Русије у простору „А2/АД“ буде пробијена, америчке оружане снаге ће добити могућност да ојачају одбрану НАТО-а на источним границама Алијансе, наводи „Нешенел интерест“. Амерички генерали разматрају варијанте јачања одбране за случај рата у Европи.
„Постоји могућност моменталног јачања војне алијансе — то само звучи једноставно, али у стварности није тако… Сетите се, Русија је ојачала одбрану у зонама са ограничењима и забраном приступа и маневара (обезбеђује се уз помоћ подморница у својим обалским зонама, крстарећих и балистичких ракета, система ПВО и противбродске авијације). Треба да инвестирамо у такве снаге и средства. То ће нам помоћи да проникнемо у суштину и дати нам могућност да ојачамо“, наводи лист речи главног команданта НАТО-а у Европи, америчког генерала Филипа Бридлава.
У снаге које је поменуо Бридлав ући ће два „невидљива“ ловца — Ф-22 „раптор“ и Ф-35, додао је лист. Ова два авиона, по мишљењу аутора чланка, имају највише шанси да заобиђу напредне руске системе ПВО — С-300 и С-400. Процес распоређивања Ф-35 на сталној основи у Енглеској почеће 2021. године, док се Ф-22 већ налазе у Европи на основу ротације.
„Желео бих да имам оба ловца у Европи. Они допуњују један другог. Међутим, ми не планирамо, чак ни не разговарамо о будућем базирању Ф-22 (у Европи). Они се налазе тамо у оквиру планске ротације“, изјавио је командант Ратног ваздухопловства САД у Европи генерал Френк Горенц.
Осим тога, своју улогу у супротстављању руским системима одбране може одиграти и стратешки бомбардер Б-21 пројекта ЛРС-Б (Лонг рејнџ страјк бомбер) компаније „Норторп груман“. Према Горенцовим речима, нови авион може испуњавати функције тешког тешко уочљивог бомбардера „нортроп Б-2 спирит“, али ће истовремено бити поузданији него његови претходници.
Филип Бридлав је такође обратио пажњу на подводну борбу Москве и Вашингтона.
„Руси разумеју колико подморнице могу да буду корисне и много улажу у њихову изградњу, постављајући тиме изазов нашим могућностима“.