Према његовим речима, ова стратегија се разликује од свих претходних по томе што ће Берлин имати потпуну контролу над реализацијом овог програма. Осим тога, ако се постигне договор око свега, онда би стратегија постала својеврсна копија „Маршаловог план“, који је Америка спровела у Европи после Другог светског рата.
„Ми радимо на новој стратегији за стабилизацију и развој Украјине заједно са Украјинцима. Стратегија подразумева много веће финансијске и политичке напоре. То је нешто ново и биће као додатак Споразуму о придруживању. Али, све је још увек у разради. То је идеја темељног ’Маршаловог плана‘ за обнову економије, управе и судства“, рекао је Велман.
Представница руске Академије привреде и државне управе при руском председничком кабинету Кира Сазонова сматра да план Немачке неће донети никакве позитивне помаке у украјинској економији.
„Нови пројекат Немачке није чак ни помоћ, него само још један покушај узајамне сарадње са украјинском страном да би се одржала економија у земљи. Чини ми се да је поређење са ’планом Маршала‘ врло узнемиравајући сигнал за украјинску страну. Ако се присетимо шта је Европа доживела због тог плана после Другог светског рата, онда се немамо чему добром надати. Захваљујући ’Маршаловом плану‘, Америка је постала лидер на леђима разрушене Европе по питању сировина и трговине. А да не помињемо чињеницу да су практично све златне резерве Европе лагано прешле на Вол стрит“, рекла је Сазонова за Спутњик.
Према њеном мишљењу, ЕУ покушава да уз минимална улагања извуче из Украјине што више сировина.
„Мислим да је крајње време да се Украјина замисли. Корист ће имати сви осим украјинске стране. То ће бити само још једно извлачење природних богатстава и губитак власти. Украјински народ, практично, неће добити ништа, штавише — изгубиће много“, сматра политиколог.