Чемпрес из Абаркуха, висине 25 метара и обима од 18 метара, главна је туристичка атракција. Посађен је пре око четири и по хиљаде година, и по томе је на неки начин „вршњак“ античких египатских пирамида, пише иранска новинска агенција ИСНА.
Second oldest living thing in Asia
— Davi Jani (@DaveJani) January 23, 2016
"Zoroastrian Sarv"
5,062 year old
Yazd _ Iran
سرو ابرکوه pic.twitter.com/RWZfw370Ec
Чемпрес из Абаркуха је само 300 година млађи од рекордног „маторца“ — бора из калифорнијских Белих планина, чија се старост процењује на 4.800 година.
Неке легенде порекло овог древног чемпреса приписују Јафету, Нојевом сину, док други верују да га је посадио Заратустра.
Повољни природни услови локације на којој се налази сматрају се главним разлогом за дуговечност овог дрвета, мада је сада окружен урбаним парком и на удару сметњи неприродних елемената.
سرو ابرکوه کهنسال ترین موجود زنده در آسیا ودومین در جهان
— Arash (@Ar8sh) April 16, 2015
مردم محلی بر این باورند که این سرو به دست زرتشت کاشته شده. pic.twitter.com/BxZKTWatQD
У старом Ирану, сађење дрвећа било је од великог значаја, што доказују и гравуре пронађене на зидинама Персепоља. Заратустра је посебно веровао да је чемпрес свето дрво, пошто је остајало зелено током целе године.
پیرترین درخت ایران #سرو ابرکوه ارتفاع 25 متر 18متر محیط🌲🌲🌲 pic.twitter.com/Wyi69ke04x
— آیدایی (@aidaasal) March 4, 2015
Чемпреси су обично били први избор иранских баштовњака. У свим познатим персијским баштама, као што су Фин Гарден, Махан и Довлат Абад, ово дрво имало је главну улогу.