У чланку за руски „Глобал аферс“, Лавров истиче историјски значај руске спољне политике током последњих хиљаду година, тврдећи да је руска политика увек била заснована на очувању крхке равнотеже мира и стабилности у међународним односима.
„Сваки покушај да се Москва као велика сила изолује довео је до историјских пораза и великих страдања“, каже он.
Руски шеф дипломатије изјавио је да су покушаји уједињења Европе без Русије и против ње током последња два века неминовно доводили до великих трагедија, чије су последице увек бивале превазиђене управо уз помоћ Русије.
„Будући да је највећа земља на свету са јединственим "културном матрицом," Русија је увек пратила своје националне интересе", рекао је Лавров, истичући да је његова земља била мост између Истока и Запада, док је руски народ увек поштовао бројне религије и културе.
Лавров је нагласио конструктивну улогу коју је Москва имала у Европи, посебно током Наполеонових ратова, као иу Првом и Другом светском рату.
„Утицај Совјетског Савеза у обликовању модерне западне вредности не треба такође потценити", истакао је министар, наглашавајући улогу СССР-а у деколонизацији и обликовању европског друштвено-економског система.
Постсовјетски свет, каже Лавров, понудио јединствену прилику европским државама да се уједине са Москвом и да теже ка ширем и чвршћем механизму безбедности у Европи — механизму који би омогућио дуготрајни мир на на целом континенту.
Он је поновио да Русија не жели сукоб нити са САД, нити са ЕУ нити са НАТО-ом. Министар је нагласио да би за целу Европу било корисно формирање јединственог хуманитарног и економског простора од Атлантика до Тихог океана.
„Понављам — ми не желимо конфронтацију нити са САД, нити са ЕУ и НАТО-ом. Напротив, Русија је отворена за најширу сарадњу са западним партнерима. Као и пре, сматрамо да је најбољи начин да се обезбеде интереси народа који живе на европском континенту формирање заједничког економског и хуманитарног простора — од Атлантика до Тихог океана, како би недавно формирани Евроазијски економски савез могао да постане карика између Европе и Транспацифичког партнерства“, написао је Лавров.
Министар је подсетио на речи бившег државног секретара САД Хенрија Кисинџера, који је истакао важност Русије у систему глобалне равнотеже.
„Позивам се на мишљење мудрог и искусног политичара какав је Хенри Кисинџер, који је недавно у Москви рекао да Русија треба посматрати као кључни елемент сваке глобалне равнотеже, а не као главну претњу САД: ’Ја се залажем за могућност дијалога са циљем обезбеђења наше заједничке будућности, а не ради погоршавања конфликта. За то је потребно уважавање обе стране животних вредности и међусобних интереса‘. Ми се придржавамо управо таквог приступа. И ми настављамо да се у међународним пословима придржавамо принципа права и праведности“, навео је шеф руског спољнополитичког ресора.