„Сваки дан од почетка примирја је диван дан за ове људе“, рекао је седамдесетпетогодишњи новинар у ексклузивном интервјуу за РТ, додајући да је прекид ватре досад неколико пута нарушен, подсећајући на то да су се његови главни актери сложили да се оно углавном поштује.
Новинар сматра и да је још један развој догађаја заслужан за постизање примирја, а то је одвајање побуњеничких бригада од терориста, што, како каже, омогућава напад на терористе Нусра фронта и Ал Каиде без напада на саме побуњенике.
Он, такође, додаје и да нема побуњеника који се боре, а који се могу називати „умереним".
Americans should NOT divide Syria, says Jurgen Todenhofer https://t.co/K8Lu253sZE
— Ruptly (@Ruptly) March 2, 2016
Према његовим речима, побуњеници и терористичке групе су у почетку радили заједно, што је кочило постизање мира у Сирији.
Како каже, у последњих неколико дана више побуњеничких група изразило је жељу за примирјем, док је руско Министарство одбране саопштило да су још четири команданта побуњеничких група одлучила да се придржавају споразума, док су у току преговори са још 11 умерених опозиционих група.
„С обзиром на то да сада постоје контакти између побуњеника и Владе Сирије, већи сам оптимиста“, истакао Тоденхефер, додајући да би, уколико би се побуњеници борили против ДАЕШ-а заједно са сиријском војском, шансе за пораз ове терористичке организације биле веће.
„То је сан, али је тај сан остварљив“, истиче он.
Новинар, који је десет дана 2014. године провео у сиријском граду Раки, истиче и да ће сви они који су спремни да се позабаве ДАЕШ-ом и другим исламским радикалним групама морати да покажу да је њихова идеологија погрешна и антиисламска.
„Присталицама и симпатизерима ДАЕШ-а треба показати да та организација, чак и са исламске тачке гледишта, не служи исламу, и да се не бори за ислам, већ да су опасност за ту веру“, истиче он.
Тоденхефер примећује и да би стратегија Вашингтона за арапске ратом разорене земље могла бити фокусирана на њихову поделу на неколико делова.
„САД су поделиле Ирак, Либију, а сада би могле да поделе и Сирију на четири или пет делова. Подељене земље су слабе, а имам утисак да појединим америчким политичарима одговарају слабе државе на Блиском истоку“, закључио је он.