Овакав сценарио (Сирија, Источна Украјина) може се видети често: нелегитимне групе уз подршку друге државе боре се против легитимних власти земље. Ипак, да бисмо видели пример копненог рата две државе треба се вратити у 2003. годину — инвазију САД на Ирак, тврди „Бизнис инсајдер“.
Два светска рата су докази нестабилности међународног система који је одобравао вођење борбених акција за решавање међудржавних конфликата у својству законске мере спољне политике, а не крајњег средстава. Након завршетка Другог светског рата политички и правни системи различитих држава грађени на идеји спречавања рата, али да ли се ситуација на лицу места може променити, пита се „Бизнис инсајдер“.
Лист је разговарао на ову тему са оснивачем аналитичке компаније „Стратфор“ Џорџем Фридманом и он је упозорио да оваква карактеристика светске политике, као међудржавне војне акције, може поново постати актуелна. Фридман је навео да су и раније у историји били периоди када су аналитичари грешком сматрали да државе никад више неће међусобно ратовати. Експерт је нагласио да се у сваком столећу дешава „системски рат“ током којег читав систем подрхтава.
Према анализи Фридмана, у сваком међународном систему имају „судбинске недостатке“. У садашњем систему, по његовим речима, налази се уништавајући фактор.
„Када такве земље, као што су Немачка, Кина и Русија опадају, и на њиховим местима долазе други, тада и почињу системски ратови. Тада постаје опасно, тако како ове земље још нису постигле равнотежу… Тако да сада видимо системске промене. Спремајте се за рат“, цитира „Бизнис инсајдер“ речи Фридмана.
Фридман је изјавио да ће у први план изаћи Јапан, Турска и Пољска. Рат ће се распламсати у источној Европи, на Блиском истоку. Осим тога, САД очекује поморски рат са Јапаном, предвиђа Џорџ Фридман.
„Сваки пут када се појављују нове силе, треба им пронаћи равнотежу. Нове државе добијају на снази, док су старе у опадању. Опасан је не само тај процес, већ позиција земље која прелази на нови ново“, сматра шеф и оснивач Стратфора.