Он је то изјавио на конференцији за новинаре након састанка са украјинским председником Петром Порошенком.
„Рекао сам председнику Порошенку да ће Турска увек подржавати територијалну целовитост Украјине, укључујући и Крим. Турска није признала незакониту анексију Крима и никада је неће признати“, рекао је Ердоган.
Турски председник је нагласио да је Русија том приликом занемарила међународно право.
„Русија говори да је у Сирију дошла на захтев Дамаска. Занимљиво, на чији позив је дошла у Украјину? Они мисле да су, с обзиром на то да су јаки, уједно и у праву? О томе не може бити ни речи“, рекао је Ердоган.
Према његовим речима, један од највећих проблема којег су се председници Турске и Украјине дотакли на састанку су кримски Татари, као и да о том питању између Кијева и Анкаре нема несугласица.
„Верујемо да проблеми на истоку Украјине могу бити решени искључиво дипломатским и мирним путем. Анкара подржава мински процес. Још једном позивам све стране да прекину ватру, повуку тешко наоружање и препусте контролу граница Украјини“, закључио је Ердоган.
Споразум о слободној трговини
Анкара и Кијев могли би већ током ове године да потпишу споразум о слободној трговини, изјавио је Ердоган.
Према његовим речима, циљ је да се трговинска размена повећа до 20 милијарди долара до 2023. године, с обзиром на то да тржиште Турске и Украјине броји 125 милиона људи.
„То је веома озбиљно тржиште. Надам се да ће споразум бити потписан већ ове године“, истакао је турски председник.
Он је подсетио да је Турска дала Украјини кредит у износу од 50 милиона долара, и додао да ће Турска наставити да подржава Кијев како би се достигла политичка стабилност у тој земљи.
Учешће Турске у „деокупацији“ Крима
Украјински председник Петро Порошенко позвао је Турску да активно учествује у процесу „деокупације“ Крима.
Он је такође рекао да ће се Украјина позвати на Будимпештански меморандум, који је потписан 1994. године од стране САД, Велике Британије, Русије и Украјине, и којим се Украјини гарантује безбедност у замену за нуклеарно разоружавање, будући да је у тој земљи након распада Совјетског Савеза остао велики нуклеарни арсенал.