Америчка администрација оптужила је 2013. године власти Сирије да употребљавају хемијско оружје против цивила.
Првобитно је Обама планирао да изведе операцију по личном нахођењу, али се потом обратио Конгресу како би добио формалну дозволу. Већина у Конгресу била је против те идеје.
У септембру исте године Русија је покренула иницијативу да се уништи хемијско оружје у Сирији под контролом Организације за забрану хемијског оружја. Обама је прихватио овај предлог, и војна интервенција САД у Сирији била је спречена.
Залихе хемијског оружја успешно су уклоњене из Сирије и уништене: крајем октобра 2014. године Организација за забрану хемијског оружја саопштила је да је уништено 97,8 одсто хемијских супстанци за војну намену које су претходно изнете из земље.
Спољнополитички коментатор часописа „Атлантик“ Џефри Голдберг неколико пута је водио интервјуе с Обамом, на основу којих је у четвртак објавио велики текст. У њему новинар препричава сећања Обаме о преговорима о Сирији.
„У збрци се појавио ’деус екс махина‘ оличен у руском председнику Владимиру Путину. На самиту Г20 у Санкт Петербургу, недељу дана касније, када се предомислио у вези са Сиријом, Обама је, према својим сећањима, одвео Путина на страну и рекао руском председнику да ’ако натерамо (председника Сирије Башара ел) Асада да одустане од хемијског оружја, то ће отклонити потребу да изводимо ваздушне нападе‘“, пише Голдберг.
У априлу прошле године шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, сећајући се преговора о хемијском оружју у Сирији, навео је да је неколико дана пре очекиване одлуке Америке о бомбардовању Дамаска Путин на самиту Г20 предложио да се Сирија натера да потпише конвенцију о забрани хемијског оружја.
Према речима Лаврова, наводна употреба хемијског оружја, која није доказана, била је само изговор за почетак бомбардовања Дамаска са циљем да се свргне власт у Сирији.