Изјава супруге председника Турске Емине Ердоган о образовној улози султанских харема и њиховом значају у историји земље изазвала је бурна негодовања корисника друштвених мрежа. Емина Ердоган свакако није једина прва дама чија је непромишљена изјава изазвала бурну реакцију јавности.
На „ти“ с Њеним величанством
Супруга америчког председника Барака Обаме Мишел је 2009. године допустила себи нечувену слободу у обраћању с британском краљицом Елизабетом Другом.
Краљевски протокол нарушен је на пријему у част лидера „велике двадесеторице“. Мишел Обама је разговарајући с Њеним величанством лагано обухватила краљицу око рамена, на шта се ова одмах одмакла.
У Великој Британији „присност“ Мишел Обаме, наравно, нису разумели, и догађај је дуго препричаван и анализиран у медијима и на друштвеним мрежама.
„Етикеција је прилично строга — ради шта год желиш, али никако не додируј краљицу“, прокоментарисао је инцидент у Бакингемској палати „Тајм“.
Сама краљица је прва обгрлила Мишел Обаму, али оно што је дозвољено Јупитеру није дозвољено бику. Правила етикеције говоре да је овакав гест привилегија монарха, и на њега сме да се одговори додиром једино када монарх сам пружи руку.
Родитељска подршка
Марина Порошенко је супруга председника Украјине Петра Порошенка и мајка четворо деце.
С најмлађим сином Михаилом у августу 2014. године догодио се инцидент о којем се дуго говорило у украјинском виртуелном простору.
Током молебана за мир у Украјини у Софијском сабору, детету је позлило од загушљивог ваздуха.
Корисници интернета нису толико причали о самом инциденту колико о реакцији мајке која је стајала поред: губећи свест дечак је покушавао да ухвати мајку за руку да не би пао, али се Марина Порошенко одмакла и „предала“ дете људима иза себе, где га је прихватио бивши шеф државе Виктор Јушченко.
Ништа лично, само политика
Невенчана супруга председника Франсоа Оланда Валери Тријервејлер није одмах успела да се навикне на статус прве даме и да схвати обавезе које доноси нови положај.
У октобру 2012. године Валери Тријервејлер је објавила твит подршке бившем социјалисти Оливијеу Фалорнију, који је дошао на чело округа Ла Рошел.
Догађај је изазвао бурне реакције због тога што је Фалорни на изборима наступао као противник званичног кандидата округа Сеголен Руајал — игром случаја бивше супруге Оланда и мајке његово четворо деце.
Француски медији су поступак Валери Трирвејлер оценили као љубомору, а политичари су прву даму посаветовали да буде суздржанија и да не меша лични живот и политику. Председникова супруга је послушала савет и извинила се за „грубу грешку“.
Прва дама Катара скида зар
Жена трећег емира Катара Моза бин Насер ел Миснед појавила се у јавности 2002. године с откривеним лицем, нарушивши једно од основних правила ислама.
Религиозна етикеција у арапским земљама традиционално захтева да се жене појављују у јавности у дугачкој хаљини и са заром, као и са црним рукавицама и чарапама.
Овај потез прве даме Катара, у ком се исповеда једна од најстрожих верзија ислама — вехабизам, изазвао је осуду старијих људи, али га је поздравила омладина.
Забрана појављивања у јавности с откривеним лицем превазиђена је код многих жена земаља Персијског залива (уз изузетак Саудијске Арабије), али и даље важи за жене шефова држава.