Осим Дарлишта и Мемишија, кривицу су признали Фазли Суља, Сејфула Етемовски, Мухамед Шеху и Ресуљ Саити, који су затражили од Тужилаштва Македоније да се нагоде о висини казне.
Иначе, данашње суђење обезбеђивали су припадници полиције у великом броју, а територију на којој се налази суд надлетали су хеликоптери који су пратили безбедносну ситуацију.
Тужилаштво за организовани криминал подигло је оптужницу против 11 особа које су учествовале у паравојним јединицама у Сирији и земљама Блиског истока.
Осумњичени и тужилац имају рок од две недеље да се договоре, а у супротном ново рочиште биће одржано 25. марта.
Остали осумњичени Иса Фуга, Абдула Абдулахи, Ерол Рустеми, Мухамет Имери и Стефан Стефановски изјавили су да се не осећају кривим и да ће то доказати током суђења.
Према наводима њихових адвоката, оптужница је неоснована и не постоје докази за доношење пресуде.
Стефановски, по професији лекар и једини Македонац међу оптуженима, позвао се на Хипократову заклетву према којој нико не може да буде крив уколико помаже другим људима, без обзира на веру, боју или нацију.
Сви осумњичени ухапшени су 6. августа прошле године у полицијској акцији „Ћелија“.
Македонске безбедносне снаге претресле су тада 28 објеката — 21 у Скопљу, 4 у Гостивару и по 1 у Струги, Куманову и Тетову.
У акцији су заплењени рачунари и рачунарска опрема, камере, фото–апарати, диктафони, стручна литература, новац, гасни пиштољ и заставе ДАЕШ–а.
Кривично дело учешће у страним војним или паравојним формацијама уведено је у Македонији у септембру 2014. године, а наведене особе су прве које су оптужене за то кривично дело.
Предвиђена казна за учешће у страним војним или паравојним формацијама износи до 15 година затвора.