„Сиријски Курди су битан чинилац те земље, због чега је важно пронаћи формулу према којој они могу да изразе своје мишљење о уставу и начину управљања земљом“, рекао је Де Мистура у интервјуу швајцарском листу „Темпс“.
У понедељак ће у Женеви бити обновљени преговори представника сиријске владе и опозиционих група под окриљем Уједињених нација.
Учесници ће током нове рунде преговора разговарати о новој влади, уставу и будућим парламентарним и председничким изборима.
Представник организације Џејш ел ислам Мухамад Алуш, рекао је да успех међусиријских преговора у Женеви зависи од воље делегације сиријске владе, као и да је делегација Високог преговарачког комитета опозиције спремна за постизање праведног решења.
„Ми смо носиоци захтева сиријског народа. Да ли ће преговори напредовати или не зависи од воље друге стране да дођемо до решења. Знамо да друга страна није спремна за то. Ми смо спремни за праведно решење“, рекао је Алуш по доласку у Женеву.
Он је додао да је његова делегација у Женеву дошла са циљем да се формира прелазни орган управе у Сирији, у којем не сме да буде актуелни председник те земље Башар ел Асад.
И шеф сиријске опозиције Асад ел Зоуби, који је допутовао у Женеву ради преговора, навео је да Високи преговарачки комитет сиријске опозиције очекује да ће делегација сиријске владе ометати преговарачки процес.
„Режим не прихвата политичко решење и не верује ни у какав расплет осим војног“, рекао је Зоуби.
Секретар сиријске опозиционе партије Народна воља и члан руководства Фронта за промене и ослобођење Кадри Џамил изјавио је да ће представници опозиционе групе формиране у Москви и Каиру са Стафаном де Мистуром разговарати о питањима нове владе, устава и избора у Сирији.
„Састанак с нашом делегацијом биће одржан 16. марта. Канцеларија Де Мистуре предложила нам је следећи дневни ред: влада, устав, избори“, рекао је Џамил.
Према његовим речима, сиријска опозиција је „веома задовољна тим планом, као и тиме што ће почети озбиљан разговор“.