Да ли неуспех конзервативне партије Ангеле Меркел на регионалним изборима најављује крај неприкосновене улоге немачке канцеларке на политичкој сцени?
Западни медији говоре о шамару који су гласачи упутили канцеларки у три немачка региона у којима су се бирали представници за локални парламент. Демохришћани су изгубили у две покрајине — у Баден-Виртембергу, традиционалном упоришту конзервативне странке од краја Другог светског рата, где су победили Зелени и у региону Рајна-Фалачка, на терену бившег демохришћанског канцелара Хелмута Кола, где су на прво место избиле социјалдемократе. Победа конзервативне партије у Саксонији-Анхалту има горак укус — антиимигрантска Алтернатива за Немачку је одушевљено славила пробој са 24 одсто гласова.
Упркос поразу, Берлин је поручио да не мења политику према мигрантима. Ова политика би, међутим, могла да утиче на њену политичку судбину на челу државе. Значајан број гласача њене партије окренуо се екстремно десничарској партији која је главни победник на регионалним изборима.
За многе је ово само први корак ка промени немачког политичког пејзажа. У Немачкој, политички најстабилнијој земљи Европске уније, дешава се оно што је карактеристично за политички живот већине чланица уније — традиционалне партије губе утицај, а крајња десница напредује.
„Чини ми се да исход гласања није толико производ избегличке кризе, већ општег незадовољства етаблираним странкама“, коментарише за Спутњик дописник Политике из Немачке, Ненад Радичевић.
Након Француске, у којој се на регионалним изборима пробио Национални фронт, тенденција јачања крајње десних партија се потврдила и у Немачкој. „За немачку елиту то је скандал“, каже Радичевић.
Меркелова и даље ужива подршку због доброг економског здравља земље, али је све мање извесно да ли ће да се кандидује за четврти мандат на изборима кроз осамнаест месеци или ће се повући на врхунцу славе.
За сада, међутим, још нема ривала у сопственим редовима. „Њена заменица на челу странке, Јулија Клекнер, која је била водећа у покрајини Рајна-Фалачка, није успела да надјача у гласовима социјалдемократску ривалку, те у самој странци неће добити подршку да можда замени Меркелову на следећим изборима“.
Немачки коментатори упозоравају на аустријски модел. „Код нашег суседа десничарске популистичке партије су годинама утврђивале позиције и сада имају могућност да учествују у трци за канцелара“, пише Шпигл. Утицајни Зидојче цајтунг примећује да је до сада преовлађивало мишљење да подршка ксенофобичним партијама не може да пређе 20 одсто без харизматичног лидера. „Сада се показује да таква фигура није неопходна“, пише коментатор листа.
Снажење евроскептичних партија доводи у питање функционисање француско-немачког тандема, као мотора Европске уније. Пораз Меркелове на регионалним изборима за неке западне коментаторе представља катастрофу за Европску унију, у којој је снажна тенденција ка дезинтеграцији. Док се Британци спремају да у јуну одлуче да ли ће остати или не у Европској унији, француски председник Франсоа Оланд има све мање изгледа да добије наредне председничке изборе 2017. године. У ситуацији у којој се у питање доводи и ауторитет најсолиднијег европског лидера Ангеле Меркел није јасно ко ће одређивати политичке смернице уније.