Раније је директор „Ростеха“ Сергеј Чемезов у интервјуу за часопис Волстрит џурнал навео да се Т-14 већ производи серијски.
Према мишљењу аналитичара, најупечатљивија карактеристика „армате“ јесте комплекс активне заштите „афганит“. У том систему се користе радарски системи за кружно надгледање уз активно електронско скенирање, као и моћни систем за радио-електронску борбу, који омета навођење противничких граната.
Тенк је, такође, опремљен специјалном заштитом од продирућих граната.
Стручњаци британског Међународног института за стратешка истраживања скрећу пажњу на главни револуционарни дизајн Т-14 – торањ без посаде.
Када „армата“ стигне у наоружање, то ће бити први тенк с торњем без посаде и комплексом активне заштите. Ако панцирни систем буде успешно коришћен у новим машинама, биће смањена ефикасност противничких навођених ракета и ручних противтенковских граната, наведено је у извештају аналитичара „Милитари баланс 2016“.
Дизајнери тенкова платформе „армата“ нису заборавили на камуфлажу борбених машина и покушали су да смање радарску уочљивост Т-14.
Ако тенк и буде пронађен, а граната противника савлада панцирну заштиту, у помоћ притиче моћни пасивни оклоп.
Није познато од којих се материјала он састоји, али је могуће да је реч о некој слојевитој матрици од керамичког композитног материјала, додаје Маџумдар.
„’Армата‘ озбиљно забрињава армије западних земаља“, закључује аутор.
Немачка је недавно почела да ради на модернизацији свог тенка – „леопард 2“, опремајући га 130-милиметарским топом. Берлин је већ почео да разматра могућност дизајнирања одговора на Т-14 – новог борбеног тенка система МГЦС (Основни копнени борбени систем).