Како се наводи у саопштењу СНП, у разговору је разматрано и питање „потенцијалног балканског савеза војно неутралних држава“.
Железњак и Поповић су се сложили да би такав савез био адекватна алтернатива агресивном ширењу НАТО-а, јер се већина грађана у свим републикама бивше СФРЈ које нису чланице НАТО-а противи приступању својих држава том војном пакту.
„Када је у питању Србија, правни основ за ову идеју налази се у резолуцији Скупштине Србије о војној неутралности, као и чињеници да се 90 одсто грађана Србије противи чланству Србије у НАТО-у“, рекао је лидер СНП свом домаћину.
„НАТО је бомбардовао Србију са циљем да створи лажну државу Косово, НАТО је бомбардовао Републику Српску, НАТО је логистички помогао спровођење операције ’Олуја‘ у којој је 250.000 Срба прогнано из Крајине, а данас ова војна алијанса ствара непријатељску албанску војску на територији јужне српске покрајине“, рекао је Поповић.
Он је додао да ће СНП наставити са прикупљањем потписа за одржавање референдума против чланства Србије у НАТО-у.
Председник СНП-а је објаснио да се залаже за балансирани приступ у развоју војне сарадње са НАТО-ом и Русијом.
„Упркос спољашњим притисцима да се сарадња са НАТО-ом подигне на виши ниво, сматрам да је програм ’Партнерство за мир‘ довољан и највиши потребни вид сарадње између Србије и НАТО. Србија не сме да пређе црвену линију уласка у НАТО, јер то није у њеном политичком и економском интересу“, рекао је он.
На састанку са Железњаком, који је и председник Одбора за међународне односе руске владајуће партије Јединствена Русија, било је речи и о продубљивању сарадње између СНП-а и Јединствене Русије, која је прошле године озваничена потписивањем Протокола, додаје се у саопштењу.