Политиколози оцењују да је тиме „Путинов план“ у потпуности испуњен — сада су створени услови за мирно политичко и дипломатско решавање сиријске кризе.
И није случајно што је повлачење главног дела руских јединица почело данас, 15. марта, на дан када у Женеви почињу преговори између сиријске владе и опозиције. То је, сматрају стручњаци, задатак који је „Путинов план“ и предвиђао.
„Обећано — испуњено“, констатују експерти.
Сиријске снаге су, према процени стручњака, у стању да се даље саме боре против терориста. Они подсећају да су сиријска армија и њени савезници, Курди и иранске формације, постигли велики успех на фронту — ослобођен је већи део територије на којима живе мирни житељи и тренутно не постоји опасност од распада Сирије и пада званичне власти.
Стручњаци такође истичу да је Путин показао како би требало водити доследну и јасну политику у тешким и сложеним ситуацијама, а да би све стране у сиријском питању требало да „иду путем који је Русија зацртала“.
С друге стране, према мишљењу експерата, већ сада се може направити поређење између акција западне коалиције и руских снага у борби против ДАЕШ-а, а та поређења „не иду у корист Западу“. Међутим, и сами западњаци признају да су акције руских Ваздушно-космичких снага (ВКС) биле знатно ефектније и ефикасније.
Да ли је Путин заиста отишао из Сирије
Руски председник се нада да ће одлука о повлачењу руске војске послужити као добар сигнал за све стране у сукобу и да ће допринети мирном решавању кризе. Он је оценио да је ефикасан рад руске војске „створио услове за почетак мировног процеса“.
Путин је такође рекао да ће руска база у сиријском Тартусу и аеродром Хмејмим наставити да функционишу као и до сада.
„Наше базе — морска у Тартусу и авијациона на аеродрому у Хмејмиму функционисаће као и до сада. Они морају да буду поуздано заштићени с копна, с мора и из ваздуха“, рекао је Путин.
Шеф Комитета Савета Федерације за одбрану и безбедност РФ Виктор Озеров је рекао да се Русија повлачећи своју војску (из Сирије) не одриче својих обавеза које се тичу испоруке наоружања и војне технике, као и обучавања војних специјалиста. Он је такође рекао да Русија својим примером показује да се код сиријске владе, захваљујући помоћи руских ВКС, „појавила могућност да се избори са терористима сопственим снагама“.
Озеров је истакао да Русија наставља да прати ситуацију у Сирији и да у сваком тренутку председник Русије може да донесе одлуку о повећању руских снага, а да Путину не треба сагласност Савета Федерације о употреби руских оружаних снага у иностранству.
Путин је повлачење руских ВКС наредио у понедељак увече, на састанку са министром одбране Сергејом Шојгуом и шефом дипломатије Сергејом Лавровом. Он је наложио Лаврову да појача дипломатске напоре за решавање сиријске кризе.
Резултати руске операције
Сумирајући резултате руске ваздушне операције, Шојгу је, током састанка са Путином, рекао да је уништено више од две хиљаде муслиманских екстремиста са простора Русије, укључујући 17 команданата терористичких група. Блокиран је главни пут испоруке угљоводоника у Турску из Сирије. Уништено је 209 објеката за добијање нафте, као и 2.912 цистерни за превоз нафте.
Сиријска војска је уз помоћ руске авијације ослободила више од 400 насељених места, односно више од десет хиљада квадратних километара територије.
Терористи су потиснути из Латакије, успостављен је саобраћај са Алепом, блокирана је Палмира и настављају се борбе за њено ослобађање. Очишћен је већи део провинција Хама и Хомс, ослобођена је авио-база Квајрес, која је била под блокадом три године. Успостављена је контрола над нафтним пољима близу Палмире.
„За ово време (од 30. септембра) изведено је више од 9.000 летова. За то време у ваздушним нападима успели смо озбиљно да зауставимо, а у појединим местима и потпуно прекинемо снабдевање терориста. Прекинути су основни путеви испоруке нафте у Турску и основни путеви испоруке оружја и муниције терористима“, рекао је Шојгу на састанку с Путином.
Подсећања ради, Москва је 30. септембра прошле године саопштила да почиње војну операцију у Сирији. Борбене задатке испуњавала је групација Војно-космичких снага Руске Федерације коју је чинило више од 50 авиона и хеликоптера, укључујући Су-24М, Су-34, Су-25СМ, Су-30СМ и друге.
Током војне кампање уништени су инфраструктурни објекти терориста Исламске државе, командни пунктови, штабови, комуникациони чворови, објекти за производњу, прераду и превоз нафте.
У Сирији се налази руска авио-база у Латакији и техничка база за сервисирање пловила у Тартусу.
Обе базе штити руска морска пешадија из састава 812. бригаде Црноморске флоте. Тренутно је у Сирији око 600 војника и официра морске пешадије.