Када је Ти-рекс порастао до доминације наступило је „мрачно“ доба у историји диносауруса. Преци најранијих познатих тираносаурса имали су мозак људске величине — упркос својим пакленим размерама.
Међутим, научници са Универзитета у Единбургу су заједно колегама из САД и Русије открили да окамењени остаци лобање која припада тираносаурусу старом 90 милиона година указују:
„Тираносаурси су постали паметни пре него што су постали велики“, рекао је за Спутњик Стивен Брусате, палеонтолог на Универзитету у Единбургу.
Недавно откривена врста, названа Timurlengia euotica, развила је мождана чула пре него што је достигла гигантске размере због којих је успешно ловила плен и успела да доминира светом у кречњачком периоду.
Име Timurlengia долази од имена Тимур-Ленк (Тамерлан), господара рата из централне Азије 14. века, док euotica значи „који добро чује“. Остаци лобања Timurlengia euotica показују да је имао издужено средње уво — свој кохеларни канал.
„То је мали тираносаурус на прагу да постане велики. Има унапређени мозак и чула, што нам говори нам да је тираносаурус постао паметан пре него што је постао велики!“, Брусате објашњава.
До краја ере диносауруса, одрасли Ти-рекс могао је достићи до седам тона тежине и 13 метара ширине.
„Тимурленгија је један од најблиставијих момената у мојој каријери“, Брусате је рекао за Спутњик.
„Тираносаурус је развио ове функције мозга док је (као врста) још био мали, а те побољшане способности су вероватно дошле у пакету када је тираносаурус добио прилику да постане доминантан“, рекао је Стивен Брусате.
Резултати истраживања, објављени у Зборнику Националне академије наука, „дају нам увид у то како су Ти-рекс и његови најближи рођаци постали овако огромни, доминантни, потпуно успешни врхунски предатори“.
Окамењени остаци су откривени у Кизилкум пустињи у северном Узбекистану.