Више од сто руских компанија, претежно из области индустрије и пољопривреде, дошло је да разговара са српским привредницима. Изложба ће трајати до 18. марта, а српски и руски привредници имаће могућност да закључују послове у директним преговорима, као и да присуствују панелима и округлим столовима на којима ће се расправљати о кључним питањима везаним за поједине области српско-руске економске сарадње, као што су грађевинарство, енергетика или рударство.
Отварајући изложбу, руски амбасадор у Србији Александар Чепурин најавио је две важне ствари за српску економију. Прво, ускоро ће заседати Савет Евроазијске економске комисије, па се очекује помак који се односи на извоз српских аутомобила на тржиште Евроазијске уније, које обухвата Русију, Белорусију и Казахстан.
Србија већ дуже време покушава да се договори са Евроазијском унијом о бесцаринском извозу „Фијатових“ аутомобила, који се производе у крагујевачкој „Застави“, али Казахстан се томе до сада противио. Представници српских власти последњих месеци имали су интензивне преговоре са казахстанским колегама и за неколико дана знаћемо да ли су преговори уродили плодом.
Друго, крајем марта у Београд долази делегација највећих руских произвођача аутомобила како би размотрили производњу ауто-делова, које је руска ауто-индустрија до сада набављала у Турској. У питању је конкретизација договора постигнутог током јануарске посете потпредседника руске владе Дмитрија Рогозина Србији.
Чепурин је додао да су манифестације попут „Експо-Русија“ веома важне, као и да односи Србије и Русије напредују из године у годину.
„Ова изложба не дешава се први пут и важно је да сваке године постаје све ефикаснија и све више доприноси јачању билатералних односа. Са Србијом имамо доследне и прогресивне односе у свим областима, а посебну улогу играју пословне везе и економски односи који би, наравно, требало да буду изведени на нови ниво. Када погледамо прошлогодишње резултате, видимо да је обим робне размене порастао, али да је смањена вредност размене двеју земаља. Међутим, видимо да су се ове године пословни кругови адаптирали, па се надам да ће и размена бити већа“, рекао је Чепурин.
Највећи проблеми, према оцени руског амбасадора у Београду, јесу пад цена нафте и гаса и нестабилност курса рубље.
Он је прочитао поздравно писмо министра иностраних послова Русије Сергеја Лаврова, у којем је наглашено да изложба и форум дају користан допринос развоју заједничких пројеката.
Организација привредне изложбе, која се одржава по трећи пут, и пословног форума, говори о позитивним резултатима који су они дали у последње две година. Изложба „Експо Русија-Србија“ представља обавезу и основу да се заједнички ради на интензивирању и ширењу српско-руске привредне сарадње, каже потпредседник Привредне коморе Србије Мирослав Милетић.
Иако се одржава већ трећи пут, овогодишња изложба „Експо Русија-Србија“ посебно је важна, јер долази у периоду интензивирања српско-руске привредне сарадње. Русија, којој су ЕУ и САД наметнуле санкције, тражи нове пословне партнере. Драгомир Карић ову ситуацију описује српском пословицом — док једном не смркне, другом не сване.
„Српске компаније преузимају послове од турских и других компанија. У ствари, не бих рекао да преузимају послове, већ да се српске компаније враћају на своје традиционално тржиште. За време СССР и СФРЈ, српске компаније имале су 7 милијарди долара годишњег промета. Сада смо на путу да то обновимо“, објашњава Карић.
За повратак старе славе српских компанија на руско тржиште, ипак је потребно прећи дугачак пут, а дуги путеви савладавају се корак по корак. Изложба „Експо Русија-Србија“ један је од тих корака.